Jarní výstava květin Flora Olomouc ve stylu krále Karla IV.

Jarní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc proběhne na výstavišti v Olomouci od čtvrtka 21. do neděle 24. dubna. Jako zapálený sadař a zahradník tam bude představen král a císař Karel IV. Organizátoři největší a nejstarší tuzemské přehlídky květin chtějí návštěvníkům připomenout 700. výroční narození tohoto významného českého panovníka.

Ústřední expozice výstavy ponese název Karel IV. – Otec vlasti. Hlavním pavilonem A, ve kterém budou instalovány figuríny včetně Karla IV., bude znít hudba z muzikálu Noc na Karlštejně. Chybět nebudou stylizovaná nádvoří či reprezentační sál s červeným kobercem, pódium s trůnem a královskou korunou, alchymistická laboratoř, klenotnice s korunovačními klenoty nebo zbrojnice s krčmou. Obsluha bude oblečena do dobových kostýmů.

Součástí přehlídky bude expozice Svazu květinářů a floristů ČR, Českého zahrádkářského svazu či Svazu školkařů ČR. V pavilonu C bude Karel IV. prostřednictvím interaktivní výstavky představen jako evropský průkopník šlechtění a pěstování, který se zasloužil o rozkvět vinařství. Kromě vína ale podporoval i výsadbu chmele a stál u zrodu sadařství, uvedla garantka výstavy Jana Jirovská. Karel IV. byl podle Jirovské také velkým popularizátorem švestek. Jméno Karla IV. nese i odrůda česneku. Floristická soutěž bude mít letos motto: Květiny pro jejich veličenstva.

Jarní etapu Flory tradičně doplní veletrh zahradní mechanizace Hortifarm a jarní zahradnické trhy. Na všechny tři akce do Olomouce dorazí asi 350 vystavovatelů a prodejců. Zahrádkáři a kutilové si budou moci vybrat z pestré nabídky květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků či zahradnických pomůcek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *