Jaro a léto patří růžovým sektům

Podle nejaktuálnějších informací se v České republice vyprodukuje přibližně 300 tisíc litrů moravských a českých sektů, což je zhruba 400 tisíc lahví. Mezi moravskými a českými vinaři se přitom průběžně zvyšuje počet firem, které se zabývají výrobou růžových sektů. Podle Hany Sedláčkové z Vinařského fondu ČR to z nich dělá již běžně dostupný produkt, zatímco v minulých letech šlo spíše o okrajovou zajímavost.

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Růžová vína se chlubí celou škálou barevných odstínů – od růžovošedé přes jemně lososovou, sladce malinové tóny až po měděnou, v závislosti na zvolené odrůdě hroznů a technologii jejich zpracování. Základním parametrem pro výrobu kvalitních růžových vín je výběr vhodné odrůdy. Ideální odrůdy jsou Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe či Rulandské modré, Cabernet Sauvignon.

„Odrůdy pro výrobu růžových sektů jsou v podstatě totožné jako pro výrobu růžových vín. Je pouze třeba brát zřetel na to, jaký charakter sektu si vinař představuje vyrobit. Je možné ho vyrobit pouze z jedné odrůdy, ale daleko častěji se sekty vyrábějí kupáží z několika odrůd. Každá odrůda totiž dodá ve finále to nejlepší tak, aby hotový sekt byl krásně vyvážený barevně i po aromatické a chuťové stránce,“ komentuje výrobu růžových sektů hlavní sommelier Salonu vín Marek Babisz.

Podle Sedláčkové mají růžové víno zákazníci pevně spojeno s teplejšími obdobími roku a oceňují jeho svěžest a podmanivost ve vůních i chutích. „Moravská a česká růžová vína jednoduše patří ke společenským událostem jarní a letní sezóny, pro kterou se hodí nejen tichá vína, ale i sekt. Sekty svým perlením skvěle ladí s atmosférou, kam přesně zapadají i růžová vína. Léto, slunce, rozkvetlé zahrady. Časy, kdy šumivé víno bylo vnímáno výhradně jako něco exkluzivního a vhodného jen pro výjimečné příležitosti, jsou ty tam,“ uvedla.

Růžové sekty jsou zajímavé především svým ovocným projevem, který jim dodávají právě vybrané odrůdy pro výrobu růžových vín. Je možné zde cítit tóny po višních, jahodách, malinách, vše je doplněno o svěží kyselinku. Růžové sekty jsou v oblibě i pro svou širokou barevnou škálu od lehkých pink odstínů přes losovou až po barvu jahodové limonády.

„Základní podmínkou pro úspěšné uvedení produktu mezi zákazníky je bezesporu kvalita produktu. Myslím, že moravská a česká vína tichá i šumivá splňují tuto podmínku nadstandardně. Podporujeme vyšší oblibu růžových vín a sektů z Moravy a Čech a jsme pevně přesvědčeni, že jejich ještě vyšší zapojení do spotřebních zvyklostí zákazníků bude přinášet potěšení oběma stranám, tedy milovníkům vynikajících vín i jejich moravským a českým výrobcům,“ komentuje letošní sezónu růžových vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR. Kompletní informace o moravských a českých růžových vínech naleznete na webu www.wineofczechrepublic.cz.

O popularitě růžových vín, ať už tichých, či sektů, svědčí také již 12. ročník mezinárodní soutěže růžových vín Jarovín Rosé 2015, jejíž hodnocení proběhlo v závěru dubna ve Znojmě. Jak informoval pořadatel Branko Černý, vítězství v tomto ročníku zopakoval loňský šampion Jan Stávek z Němčiček, nejlepší kolekci vín pak měl Jiří Hort z Dobšic.

Patnáctičlenná komise, v níž zasedali enologové, sommelieři, vysokoškolští učitelé i inspektoři potravinářské inspekce, hodnotila 123 přihlášených vín z České republiky, Rakouska a Maďarska. „Menší počet než obvykle, o 40 méně než loni, byl daný nešťastném vinobraním v loňském roce, úroda byla slabá,“ poznamenal Černý.
Šampionem se stalo Stávkovo Rosé Turold 2014 pozdní sběr. V soutěži o nejlepší kolekci skončil Stávek třetí. Druhé se umístilo Vinařství Vajbar. V kategorii sektů a perlivých vín uspěl Sang Real Sekt Rosé Clasique 2010 z Templářských sklepů Čejkovice. Vítězem mezi sladkými víny se stala Frankovka 2007 ledové víno z Vinných sklepů Lechovice.
Veřejnost mohla ocněná vína ochutnat minulý víkend v uličkách Znojma nebo na některém ze Dnů v růžovém, a to 14. května v Českých Budějovicích,  o týden později v Ostravě a 28. května v Praze.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *