Jatečná zvířata nesmí lidskou stravu

Podávat kuchyňské zbytky z restaurací jatečným zvířatům je podle platných předpisů národních i Evropské unie zakázáno. Takové zbytky jsou odpadem a na jejich likvidaci musejí mít provozovatelé restauračních zařízení smlouvy se speciálními firmami. Způsob likvidace těchto odpadů kontrolují příslušné dozorové orgány. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Podávat kuchyňské zbytky jatečným zvířatům je zakázáno z toho důvodu, že lidská strava obsahuje více soli a různá koření, může obsahovat příliš tuku, popřípadě přepáleného tuku, a to vše může ohrožovat zdraví zvířat. Nemluvě o riziku různých alimentárních problémů vyplývajících z pomnožení nežádoucích mikroorganismů při jejich nevhodném skladování, vysvětlil Duben.
Pokud někdo zkrmuje vlastnímu chovanému praseti kuchyňské zbytky z domácnosti, činí tak podle Dubna na vlastní nebezpečí a měl by si uvědomit potenciální rizika, která podstupuje. Chovy soukromých osob, které maso domácích zvířat neuvádějí do oběhu, tedy nedodávají do tržní sítě, orgány státního veterinárního dozoru nekontrolují. Státní veterinární dozor tedy funguje pouze tam, kde se vyrábějí potraviny živočišného původu určené pro uvedení do oběhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *