Ježci před zimou by měli vážit 400 gramů

S přicházející zimou začínají lidé do Útulku pro poraněná divoká zvířata Správy KRNAP ve Vrchlabí nosit zvířata, která by podle jejich mínění zimu nepřežila. Nejčastěji jsou zachraňováni ježci. Pracovnice v útulku se je pokusí vykrmit a zbavit parazitů. I přes veškerou možnou péči se jarního sluníčka dočká jen větší polovina přinesených ježků. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V tuto dobu by ježci, kteří mají bez problémů přežít zimu, měli mít hmotnost více než 400 g. Jejich velikost by měla být zhruba stejná jako velikost velkého grepu. Pokud je jejich hmotnost menší, pravděpodobně zimu nepřežijí. Lidé, kteří na svých zahrádkách tak malé ježky najdou, je mohou odnést do útulku. Větší ježci se normálně uloží k zimnímu spánku. Lidé jim pomohou pomoci najít vhodné místo k přezimování na svých zahradách jednoduše třeba tím, že na ní nechají hromadu listí nebo větví, kde se ježci v klidu zahrabou.

Nyní se však často stává, že lidé do útulku přinášejí ježky, kteří mají větší než kritickou hmotnost a zimu by bez problémů přežili. V takovém případě nezbývá nic jiného než ježka vzít a zavézt ho zpátky do vhodného prostředí. 

Je třeba si víc než kdy jindy uvědomit, že jakýkoli zásah člověka do přírodních procesů narušuje rovnováhu, která v divočině funguje. Silní jednici přežijí a slabí se stanou potravou dalších živočichů. Toto schéma funguje miliony let a není důvod do něj jakkoliv zasahovat.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *