Jihočeský vodárenský svaz zvýšil produkci vody

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) loni vyrobil a prodal 16,187 milionu metrů krychlových pitné vody, meziročně její produkci zvýšil zhruba o 250 000 metrů. Růst produkce ovlivnily Strakonice, kde byla kvůli rekonstrukci odstavena úpravna vody a město nemohlo využívat svých vlastních zdrojů a muselo pitnou vodu od JVS kupovat. Po dokončení stavby ale produkce vody svazu opět klesne na původní hodnoty, i proto letos očekává pokles produkce pitné vody na 15,748 milionu metrů krychlových. Informoval o tom mluvčí svazu Zdeněk Zuntych.

„Dlouhodobý klesající trend odběrů z vodárenské soustavy ovlivňuje právě využívání jiných zdrojů vody, šetření odběratelů a snižování ztrát v rozvodných sítích,“ uvedl ředitel svazu Antonín Princ. Největším odběratelem svazu zůstává město České Budějovice s podílem 30,3 procenta před Táborem, který odebírá 11 procent vody. Podíl ostatních měst a obcí je v jednotkách procent. Loni svaz zahájil jednu z nejvýznamnějších staveb – rekonstrukci a doplnění technologie o třetí stupeň čistění v Úpravně vody Plav. Důvodem je i vývoj klimatu a extrémní výkyvy počasí, které mění kvalitu surové vody a ovlivňují její upravitelnost. „Rozšířením o třetí stupeň filtraci aktivním uhlím získáme předpoklady k tomu, abychom zásobovali obyvatele kvalitní pitnou vodou i za velmi nepříznivých podmínek,“ uvedl Princ. Loni svaz investoval téměř 156 milionů korun, z nichž 49 milionů pokryly dotace získané z evropských a státních fondů. Dalších 6,4 milionu Kč bylo určeno na opravy. Dokončena byla první etapa zásobování severního Písecka, která na vodárenskou soustavu napojila Mirotice a obec Lom, obnovena byla příprava napojení Radomyšle a Oseku a pokračovala příprava staveb pro napojení nových lokalit Řepice, Malovice, Mladějovice. I přes velké investice se svazu dlouhodobě daří držet stabilní cenu vody předané obcím či jejím provozovatelům. Od roku 2008 je její vývoj vázán na oficiální cenový index průmyslových výrobců a loni činila 14,54 Kč/m3, letos pak 14,97 Kč/m3 bez DPH. Fond podpory investic loni využilo 14 členských obcí, které si bezúročně půjčily 29,3 milionu Kč na rozvoj své vodohospodářské infrastruktury. Od roku 1998, kdy fond vznikl, jde o 183 milionů Kč.
Jihočeský vodárenský svaz vznikl v roce 1993 a je sdružením 257 právnických osob – měst a obcí. S produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největším výrobcem pitné vody v kraji. Dodává ji do 151 obcí a měst a zásobuje tak 374 000 lidí, tedy přes polovinu obyvatel Jihočeského kraje. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy dlouhou 533 kilometrů.
Výnosy svazku obcí loni vzrostly o pět milionů na 301,522 milionu korun. Zisk se zvýšil z 844 000 na 1,798 milionu Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *