Jirovský: Export obilí od začátku letošního roku roste

Vývoz obilí se od počátku roku postupně zvyšuje z lednových 67 tisíc tun na 166 tisíc tun v březnu. Za čtvrtletí na zahraniční trhy putovalo 372 tisíc tun obilovin.Řekl to předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.

. Pokud tempo v dalších měsících neochabne, a Česko také plně využije tendr EU na vývoz 300 tisíc tun obilí, mohl by se export za pololetí blížit milionu tun. To by pomohlo odčerpat přebytky z trhu, dodal Jirovský. Čtvrtletní vývoz lze podle něj těžko srovnávat s loňskem, kdy ve stejné době obilí po nízké sklizni roku 2003 scházelo. Měsíční odbyt do zahraničí ale v minulosti zpravidla nepřesahoval sto tisíc tun.
Dodávky letos putují hlavně do Polska, Německa a Rakouska, jde především o krmné plodiny. K vyššímu prodeji do zahraničí přispívá zřejmě i vyšší průchodnost hranic, kdy se odbouraly bariéry, soudí předseda svazu. Překvapivá je průměrná vývozní cena, která byla podle statistiky v lednu 3350, v únoru 2600 a v březnu 3100 korun za tunu, uvedl dále Jirovský. V Česku stála potravinářská pšenice ve čtvrtletí v průměru asi 2800 Kč a krmné obilí zhruba 2600 korun za tunu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *