Jižní Morava chystá generel vodního hospodářství

Pro jižní Moravu, kterou nejvíce ze všech krajů České republiky ohrožuje sucho, má v nejbližších letech vzniknout generel vodního hospodářství v krajině. Navrhne systém opatření, která pomohou zadržovat vodu v krajině, informoval dnes na tiskové konferenci předseda regionální agrární komory Václav Hlaváček.

Upozornil však, že podobný generel by měl vzniknout pro celou republiku a jednotlivé krajské dokumenty by měly být vzájemně provázané. Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) bude na toto téma hovořit s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) při jeho návštěvě jižní Moravy příští týden.
Tvorba generelu je v samém zárodku, nyní je potřeba zajistit jeho financování a zpracovatele. „Trvale se zhoršují podmínky pro zemědělskou produkci a zvyšuje se intenzita problémů, což jsou přívalové srážky a delší období sucha. Mendelova univerzita monitoruje a zpracovává extrémy počasí řadu let a nyní chceme těchto poznatků využít,“ řekl Hlaváček.
Hašek zmínil především dva faktory, s nimiž chce kraj pomoci i finančně. „Chceme obnovit závlahové systémy, které ještě výborně fungovaly v 80. letech minulého století, ale nepovedená privatizace je přivedla do současného špatného stavu. Chceme postavit i nové. Druhým bodem je stavba rybníků o rozloze jednoho až dvou hektarů,“ zmínil Hašek. Rybníky přispějí nejen k zadržení vody v krajině, ale také ke zlepšení mikroklimatu. Generel bude řešit i drobnější úpravy krajiny.
Na národní úrovni chce Hašek jednat s Jurečkou i o tom, aby podmínky v zemědělství byly takové, že se na jižní Moravě vyplatí až zdvojnásobit produkci ovoce a v mnohem větší míře pěstovat zeleninu, jako tomu bylo v minulosti.
Hašek bude usilovat také o to, aby okresy Hodonín, Břeclav a Znojmo spadaly do kategorie LFA, která zajišťuje takzvaným zemědělsky marginálním oblastem jiný dotační přístup. „Evropský parlament loni schválil možnost redefinice těchto oblastí, kam dosud patřily podhorské a horské oblasti. Jižní Morava je nejčlenitějším krajem, máme nejvyšší procento velmi svažitých pozemků. Zvyšuje se průměrná roční teplota, zdvojnásobil se výpar v posledních letech. Problémem je také nesouvislá sněhová pokrývka,“ uvedl Hlaváček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *