Jižní Moravu sucho letos netrápí, ozimy dobře přezimovaly

Aktuální podmínky pro pěstování obilí a ovoce jsou letos na jihu Moravy začátkem jara příznivé. Na rozdíl od předchozích let netrpí ani okresy na jihu kraje nedostatkem vláhy a dobře přezimovaly vzdor teplejší zimě ozimy. Lokálně mohou dělat problém škůdci, protože se jim daří dobře díky třetí teplé zimě po sobě.

Největším problémem posledních let je na jihu Moravy nedostatek vody, obzvláště na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Ředitel Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný uvedl, že mají čidlo v půdě v hloubce 40 centimetrů a kapacita půdy je nyní téměř plná. V tuto dobu je to normální stav, ale v jejich podmínkách už téměř anormální, poznamenal. Většina vody letos byla podle něj z dešťových srážek, sněhu bylo minimum. Leden, únor i březen byly teplotně nadprůměrné. Nejvíc únor, a to o pět stupňů proti třicetiletému průměru.

I podle projektu Intersucho, na němž pracují vědci z Mendelovy univerzity, a projektu CzechGlobe letos na jaře jižní Morava suchem netrpí a ani jí v nejbližší době nehrozí. Dostatečně je vodou naplněný nejen půdní profil do 40 centimetrů, ale i od této hloubky do jednoho metru.

Kvůli teplým zimám se začínají kumulovat problémy se škůdci. Zatímco v předchozích letech se vyskytovali hlavně obaleči, nyní začíná být na ovoci problém s roztoči, řekl Pokorný. Ladislav Menšík z Agrospolu z Knínic u Boskovic zatím výraznější zásah škůdců nepozoruje, protože ještě panuje poměrně chladné počasí.

Zemědělci už mají zaseté jarní obilí, postupně sejí kukuřici, slunečnici či ostropestřec. Do konce dubna by měli mít hotovo. S kukuřicí ale v Agrospolu nespěchají, protože poslední roky ta, kterou naseli na přelomu dubna a května, přerostla dříve zasetou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *