Jsme nejméně ohroženi chodobou

Ohrožení chudobou či sociálním vyloučením bylo loni v Česku vůbec nejnižší z celé Evropské unie. Uvedl to dnes Evropský statistický úřad. Zatímco v ČR se toto riziko týkalo 15 procent lidí, v celé unii to v průměru bylo 24,2 procenta obyvatel.

V Bulharsku, figurujícím na opačném pólu tabulky než Česko, se chudoba či sociální vyloučení v loňském roce dotýkaly 49 procent lidí a v Rumunsku a Litvě 40 procent. Nejmenší tato hrozba kromě Česka byla v Nizozemsku a Švédsku (16 procent) a v Lucembursku a Rakousku (17 procent). I Slovensko je v tomto ohledu pod unijním průměrem (20,6 procenta).
Do kategorie ohroženi chudobou spadají lidé žijící v domácnostech, kde je příjem nižší než 60 procent mediánu tamních příjmů domácnosti, v nichž je pomocí komplikovaného vzorce zakalkulováno množství členů domácnosti, jejich věk a podobně. Medián pak představuje prostřední hodnotu, tedy takovou výši, že půlka domácností měla příjem nižší a druhá naopak vyšší.
Statistici upozornili, že počet ohrožených proti roku 2010 narostl, neboť předloni jich bylo 23,5 procenta. Na vině jsou dopady hospodářské krize. Celkově loni bylo chudobou či sociálním vyloučením ohroženo ve zhruba půlmiliardové EU 119,6 milionu lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *