Jsme rozmazlení (komentář)

Ceny zeleniny oproti loňsku na maloobchodních pultech výrazně vzrostly, a to nejen u nás, kde jsou rajčata o polovinu dražší a ledový salát abychom pomalu vyvažovali zlatem, ale i ve většině zemí Evropské unie. Dražší jsou i cukety, květák a další zelenina a spotřebitelé se nestačí divit. Drahá zelenina v únoru? Co se stalo tak fatálního, že to otřáslo našimi spotřebitelskými jistotami.

Zhýčkanému Evropanovi se nechce věřit, že za něčím takovým mohou být prachobyčejné rozmary počasí. Téměř dvě generace jsou tu totiž zvyklé, že kdykoli v každou roční dobu najdou ve svém supermarketu čerstvou zeleninu a ovoce. A je celkem jedno, že ta „zimní rajčata“ jsou ve srovnání s těmi letními, polními mdlá a bez chuti, což nakonec platí i o „zimních jahodách“, jež nemají nic společného s těmi, které na dvanácti měsíčkách vyloudila Maruška ve známé pohádce. Vlastně i samotná pohádka už dnes ztratila smysl, a i když se děti na prvním stupni základní škol jistě učí o ročních obdobích, určitě jich mnoho stále věří, že jahody i rajská jablíčka rostou po celý rok v supermarketech.

Osvíceným rodičům tedy nezbývám, než odvést svoje ratolesti na poctivé farmářské trhy a ukázat jim, co skutečně nabízejí naše sady a pěstitelské sklady koncem zimy. Není toho moc, ale našim předkům to po staletí stačilo a mělo by to stačit i nám. Vždyť z toho, co právě roste, dnes vaří nejlepší kuchaři a vyhlášené evropské kuchyně na čerstvých sezónních potravinách stojí. Jenže my jsme líní a rozmazlení a často nás ani nenapadne o tom přemýšlet.

Možná by to ale ten letošní cenový budíček mohl změnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *