Jurečka chce 1500 Ukrajinců na sezónní zemědělské práce

Ministerstvo zemědělství chce zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny do českých zemědělských a potravinářských provozů. Mělo by jít až o 1500 lidí ročně, návrh ministerstva dnes posoudí vláda. Cizinci budou moci práci vykonávat od půl do jednoho roku, píše se v materiálu MZe.

„Sezónní výkyvy potřeby pracovních sil spolu s nemožností obsazení pracovního místa vhodným uchazečem o zaměstnání mají za následek, že roste poptávka zaměstnavatelů po řešení potřebného počtu pracovních sil zaměstnáním pracovníků ze zahraničí,“ napsalo ministerstvo. Ukrajinci se zájmem o práci na českých polích by tak měli dostat možnost, aby podali žádost o zaměstnaneckou kartu bez nutnosti registrace v rezervačním systému. „Administrativní zpracování žádostí bude probíhat v nejefektivnější možné míře,“ dodalo ministerstvo.

Projekt by podle úřadu neměl narušovat český trh práce. Jde o pracovní pozice, které budou standardně zveřejněné v centrální evidenci volných pracovních míst, na která mohou být najímáni držitelé zaměstnanecké karty. Projekt počítá s navýšením služebních míst na Ministerstvu vnitra o čtyři posty, jedno místo na Ministerstvu zahraničních věcí a o sedm na Státním úřadu inspekce práce. „Jedná se o jednorázové provozní výdaje a jednorázové výdaje spojené s vysláním zaměstnance na zastupitelský úřad ČR na Ukrajině ve výši 831 tisíc korun a dále na roční provozní výdaje ve výši 576 tisíc korun a roční platové výdaje včetně souvisejících výdajů ve výši 8,59 milionu korun,“ dodal úřad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *