Jurečka nabídl Novým Heřminovům další peníze jako kompenzaci

Ministr zemědělství Marian Jurečka v pátek nabídl obci Nové Heřminovy další peníze jako kompenzaci za stavbu protipovodňové přehrady, která si vyžádá zatopení části obce. Už teď projekt počítá s kompenzacemi 425 milionů korun, které mají zajistit rozvoj zbytku obce. O dalších kompenzacích a projektech chce ministr ještě jednat. Zastupitele vyzval, aby případné nápady předložili. Představitelé obce v čele se starostou Ludvíkem Drobným stavbu odmítají, žádají přehodnocení posudků a případně i rozhodnutí vlády.

„Kompenzace ve výši 425 milionů korun jsou většinou vyvolané samotnou stavbou. Jsme připraveni jednat i o dalších kompenzacích, o projektech, které si přeje samotná obec. Chtěl bych vyzvat její představitele, aby případné návrhy předložili,“ uvedl Jurečka během návštěvy Nových Heřminov. Podle něj je možné, aby takový dokument ve formě memoranda schválila i vláda. „Chceme, abyste měli garance,“ uvedl. Zopakoval, že si nedovede představit situaci, která by vyústila v nerealizaci projektu. „Těch rozhodnutí už bylo přijato tolik, že není možná jiná cesta,“ řekl. Podle něj situaci nelze zvrátit a je škoda, že se obec připravuje o možnost podílet se na svém budoucím rozvoji. Tyto návrhy a stanovisko chce ministr formou dopisu rozeslat všem obyvatelům obce.

Drobný ustoupit odmítá. Opírá se o referendum, kterým voliči před lety vedení obce zavázali, aby aktivně proti záměru přehrady vystupovalo. „Náš jediný požadavek je, aby se znovu vyhodnotily všechny možnosti. Aby někdo kvalifikovaný posoudil naši variantu, která je podle nás levnější a nevynutí si zaplavení části Heřminov,“ uvedl starosta. „Toto vám slíbit nemůžu,“ opáčil ministr. Podle něj už posudků bylo hodně a na jejich základě vláda v roce 2008 rozhodla o stavbě středně velké přehrady.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *