Komu dotace na stroje

Z 591 projektů, s nimiž se žadatelé ucházeli o dotace na nákup strojů v prvním kole operačního programu, jich uspělo 186. Předkladatelé se o výsledku výběru mohli dozvědět minulý týden. Nejaktivnější byl se 167 podanými žádostmi region Brno, který je také první podle počtu vybraných projektů – celkem 54 ze 186. Mezi úspěšnými žadateli je podle Jitky Slukové, tiskové mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, 27 mladých začínajících zemědělců, z toho čtrnáct jich hospodaří v oblasti LFA.

Z méně příznivých oblastí získá dotaci na nákup techniky 88 zemědělců. Z produkčních oblastí prošlo zdárně výběrem 71 projektů. „Nejčastěji bude podpora udělena na nákup traktorů, zhruba v šedesáti případech,“ upřesnila Sluková. Doplnila také, že v průměru zájemci žádali o dotaci ve výši čtyřicet procent. „Na jeden projekt bude v průměru vyplaceno zhruba 1,5 milionu korun,“ uvedla. Celkem tato pomoc představuje 272,3 milionu korun.
„Zajímalo by nás, kolik jsme měli bodů a na čem jsme tratili. K těmto informacím bychom se měli dostat, abychom pro příště věděli, v čem máme rezervy. Zatím jsme dostali jen stručné oznámení, že jsme neuspěli,“ řekl Oldřich Žďárský, ředitel a. s. Živa z Klášterce nad Orlicí. Nelíbí se mu, že nikde v podmínkách nebylo uvedeno, že rozhoduje datum podání žádosti.
Podle prezidenta Společnosti mladých agrárníků ČR Pavla Moulise čísla hovoří o tom, že objem podpory mladých začínajících zemědělců oproti předchozím třem letům poklesl. „Zatímco Evropská unie klade velký význam podpoře mladých farmářů, u nás se vstupem do EU paradoxně snížila,“ kritizuje Moulis. Bude proto podle něho nutné přehodnotit výběrová kritéria ve prospěch mladých.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *