Kostelecké uzeniny končí s drůbeží

Masokombinát Kostelecké uzeniny letos ukončí porážku drůbeže v Kostelci na Jihlavsku. O práci kvůli tomu přijde kolem 300 lidí. Sdělil to generální ředitel Pavel Kváč. Ve všech závodech Kosteleckých uzenin teď pracuje kolem 1800 zaměstnanců. Do konce září bude na porážce snížen výkon na polovinu, uzavření se chystá k 31. prosinci. Výrobu převezme firma Vodňanská drůbež.

„Hlavním důvodem pro tento krok je výrobní specializace společností patřících do holdingu Agrofert,“ uvedl Kváč. Kostelecké uzeniny se zaměřují na výrobu červeného masa a masných výrobků, Vodňanská drůbež se specializuje na drůbeží maso. Výroba z Kostelce bude přesunuta do provozů ve Vodňanech, Brně a v Mirovicích. „Díky koncentraci drůbežích porážek zajistíme efektivnější využití porážkových kapacit,“ řekl ředitel.
Vodňanská drůbež i Jihočeská drůbež Mirovice jsou součástí divize zpracování drůbeže v rámci Agropol Group, který patří Agrofertu Holding Andreje Babiše. Společnosti divize zaujímají asi třetinový podíl na trhu s drůbežím masem, a jsou tak největším zpracovatelem drůbežího masa v ČR. Porazí 240.000 kusů kuřat denně, což představuje roční objem 90.000 tun zpracovaného kuřecího masa a 8000 tun kachního. Vodňanská drůbež plní funkci centrální distribuční společnosti pro drůbeží výrobky všech závodů této divize. Mirovický podnik je největším zpracovatelem kachen v zemi, ročně zpracuje přes 8000 tun drůbežího masa.
Kostelecká porážka drůbeže je podle Kváče zastaralá a obtěžuje obyvatele Kostelce hlukem a zápachem. „Odstranění těchto nedostatků by obnášelo investice v řádech desítek milionů korun,“ konstatoval.
Pracovní poměr s prvními 130 zaměstnanci z kostelecké porážky ukončí masokombinát k 30. září, zbývající část odejde na konci roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *