Kůrovcová kalamita prý na jihu nehrozí

Lesy ČR loni na jihu Čech zpracovaly 26.600 metrů kubických dříví napadeného kůrovcem, o 80 procent méně, než v roce 2009. Loni lesní dělníci nainstalovali proti kůrovci na sto tisíc kusů různých druhů lapáků a téměř šest tisíc lapačů. Dodržování zásad integrované ochrany lesa před kůrovcem se jasně vyplácí. Kůrovcová kalamita v lesích spravovaných na území Jihočeského kraje státním podnikem Lesy ČR v současnosti nehrozí, řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR České Budějovice Karel Trůbl.

„V souvislosti s pozitivním vývojem očekáváme, že letos budeme moci počty obranných opatření oproti předchozím letům mírně snížit,“ uvedl Trůbl. První rojení kůrovce na jihu Čech ředitel očekává na přelomu dubna a května, v nižších polohách nejspíše v příštím týdnu.
V první sérii lesáci na kůrovce přichystali na 18 tisíc lapáků (pokácených stromů) a na 5500 lapačů, především v oblasti Novohradských hor. Podle výsledků v prvním rojení budou pokáceny další stromy ve druhé sérii, a v případě teplého počasí i ve třetí sérii. Lapák je podle Štrůbla základem obranného opatření. „Na vhodném místě poražený smrk, na který se stahuje populace kůrovce, je základem obranných opatření, a vždy byla,“ zdůraznil ředitel. Lapáky se pokládají do míst, kde v předcházejícím roce byla kůrovcová ohniska, vysvětlil. Naopak expertní komise ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského lapáky považuje za „marginální obranná opatření.“
Jednou z nejvíce kůrovcem napadených oblastí se v minulých letech stalo území spravované novohradskou lesní správou lesů ČR, které bylo nejsilněji poškozeno větrnými kalamitami. I tady se stav výrazně zlepšil: loni zde Lesy ČR zpracovaly 7541 metrů kubických kůrovcem poškozeného dříví, což proti roku 2009 znamená pokles o 87 procent. V lesních porostech spravovaných boubínským lesním závodem, které se nacházejí v bezprostředním sousedství s lesy na území Národního parku Šumava, se loni objem kůrovcem poničeného dřeva zmenšil ve srovnání s rokem 2009 o 35 procent. Loni tam zpracovali 7500 metrů kůrovcového dříví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *