Květinová výstava oslaví padesátku

Jarní etapa mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc 2008 bude první z letošních zelených akcí olomouckého výstaviště. Nejstarší česká květinová výstava, která si letos připomene půlstoletí trvání, proběhne ve dnech 24. až 27. dubna. Informovala o tom Zuzana Studená z výstaviště Flora Olomouc.

Hlavní expozice v pavilonu A ponese romantický název Krajina snů. Jejího projektu se ujal známý zahradní architekt Ivar Otruba. Paletu barev jarních květin, lilií, narcisů, tulipánů, hrnkových a balkónových květin, doplní výpěstky členů Svazu květinářů a floristů ČR a okrasné dřeviny.
Padesát let zahradnických výstav, které od roku 1967 nesou název Flora Olomouc, přiblíží přehlídka plakátů a fotografií Procházka historií květinových výstav v Olomouci. K oslavám jubilea je směřována i letošní jarní soutěž v aranžování květin Oslava padesátin, v jejímž rámci floristé vytvoří originální vázané kytice a květinové přízdoby dárků.
Členové Českého zahrádkářského svazu se tentokrát pochlubí svými pěstitelskými úspěchy v samostatném pavilonu. Návštěvníci se mohou těšit na přehlídku cibulovin, masožravých rostlin, kaktusů, sukulentů, skalniček, řezaných květin i zajímavých bonsají. Tradiční bezplatnou poradenskou službu zahrádkáři nově doplní i ukázkami aranžování květin.
Jarní květiny nebudou chybět ani v exteriérech výstaviště, kde v obnovené Holandské zahradě vysadili zahradníci výstaviště Flora pro tuto příležitost více než deset tisíc kusů cibulovin. Návštěvníci budou mít možnost obdivovat i loni rekonstruovanou, trvalkami osázenou hlavní alej Smetanových sadů.
Na své si při jarní Floře Olomouc přijdou drobní pěstitelé a zahrádkáři, kteří do Olomouce zamíří za prvními jarními nákupy. Především jim jsou určeny Jarní zahradnické trhy s nabídkou květin, okrasných dřevin, zahradnického a doplňkového zboží a veletrh Hortifarm zaměřený na zahradní mechanizaci.
Volně přístupné budou tradičně sbírkové skleníky výstaviště s exotickou florou i faunou a letošním unikátním přírůstkem – „živou zkamenělinou“ Wollemia nobilis, rostlinou z časů dinosaurů. Zájemci mohou zamířit i do botanické zahrady výstaviště nebo zahrady Univerzity Palackého, kde bude připravena pozoruhodná výstavka Krása dřeva našich listnáčů a jehličnanů.
Letní scéna u jezírka bude po celé čtyři dny vyhrazena zábavnému doprovodnému programu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *