Kvůli moru prasat v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového

Kvůli výskytu afrického moru prasat u divokých prasat v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového masa z Česka o kategorie zpracovaných potravinářských výrobků, jako jsou uzeniny a konzervy. Nově je zakázán český vývoz i u řady nepotravinářských výrobků souvisejících s chovem prasat, například krmiv. Uvedlo to Ministerstvo zemědělství. Rozšíření zákazu ale nebude mít na ČR velký dopad, mělo by se dotknout vývozů v řádech jednotek milionů korun ročně, dodalo ministerstvo.

„Podle současných podkladů od úřadů Ruské federace hodnotíme reakci na výskyt afrického moru prasat u divokých prasat v ČR jako rozšíření dosavadního veterinárního a politického embarga,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Z podstatnějších položek jde zejména o zpracované potravinářské výrobky – uzeniny a konzervy, dále plemenná zvířata a genetický materiál, dodala.

Podle Agrární komory Česko prostřednictvím veterinární správy a vzájemné spolupráce s okolními zeměmi garantuje veškerá nezbytná hygienická a veterinární opatření‎ k pohybu zvířat a produkce z nich plynoucí. „Vzhledem k závažnosti této infekce předpokládám, že tento přístup okolní země pečlivě sledují a vnímají a dokážou vyhodnotit jako preventivně dostatečný,“ uvedl Jiří Felčárek z komory. Pokud by další země zakázaly dovoz českého vepřového či produktů z něj, nemělo by to přesto výrazný vliv na agrární export. „Národní produkce pokrývá naši spotřebu zhruba z poloviny a objemy vývozu nehrají u této komodity  tak zásadní roli,“ dodal Felčárek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *