Kvůli zákazu kouření se zaplnily zahrádky, hospodští se bojí zimy

Restaurace a hospody o uplynulém víkendu kvůli protikuřáckému zákonu výrazný úbytek hostů nezaznamenaly. Zaplněné ale byly především venkovní prostory, čemuž nahrály letní teploty. Restauratéři a hospodští se bojí spíše příchodu chladnějšího počasí. Vadí jim také zmařené investice například do odvětrávání nebo oddělených prostor. Absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od středy.

Nelibě zákaz nesou spíše štamgasti ve venkovských hospodách a v menších městech. Řada z nich prý už hospodským řekla, že přestane chodit, až se venku ochladí. Někteří restauratéři chtějí očekávanému úbytku hostů předejít třeba tím, že na zahrádky koupí topná tělesa, aby kuřákům nebyla v chladnějším období zima. Je to pro ně ale další investice. Stěžují si, že desetitisíce korun je v minulosti stály nákupy odvětrávání, klimatizace nebo rozdělení restaurace na kuřácký a nekuřácký prostor. Náklady znamenalo i zavedení elektronické evidence tržeb. Většina hostinských uvedla, že pokud uvidí kuřáka, upozorní ho, ale vyhazovat ho nebudou, protože je to host. Za porušení zákazu ve vnitřních veřejných prostorách hrozí kuřákovi pokuta až 5000 Kč. Firmy a podnikatelé mohou být potrestáni až dvoumilionovou pokutou a zákazem činnosti až na dva roky, u provozovatelů se ale sankce začnou ukládat až na konci srpna.

Hosté v českých restauracích a hospodách v naprosté většině nový zákon respektují, žádné větší konflikty nejsou hlášeny. Mnoho z nich ho také vítá, a to i včetně kuřáků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *