Lesní plody za miliardy korun

Lidé v celé České republice loni nasbírali lesních plodů za více než tři miliardy korun, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Loňský rok patřil co do finanční hodnoty nasbíraných plodů mezi průměrné. V množstevním vyjádření byl však loňský sběr podprůměrný a lidé si z tuzemských lesů přinesli čtvrté nejmenší množství hub a bobulí od roku 1994, od kterého se tyto údaje u nás sledují.

Tradičně nejvíce sbírali návštěvníci lesů houby. Ty se na sběrech lesních plodů každoročně podílejí více než polovinou a za rok jich bývá sebráno v průměru více než 20 tisíc tun, v peněžním vyjádření za téměř 1,9 miliardy korun. V loňském roce byl sběr hub, který dosáhl 16,2 tisíce tun, ohodnocen na mírně nadprůměrné více než dvě miliardy korun.
Objem sběru lesních plodin v průběhu jednotlivých let v důsledku počasí výrazně kolísá. Slabší produkce ovšem zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin, finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat změně objemu sebraných plodin.
Sběrači si loni z lesů dále přinesli 7500 tun borůvek, tisíc tun malin, 900 tun ostružin a více než tisíc tun bezinek. Brusinek loni nasbírali 500 tun. Česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila v průměru více než 8,5 kilogramu lesních plodů.
Nejhojnějším od roku 1994 dosud byl pro houbaře a sběrače lesního ovoce rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 60 tisíc tun lesních plodů, v průměru si jich přitom z lesů ročně přinesou 37,7 tisíce tun. Co se týče finančního vyjádření, dopadl pro sběrače nejlépe rok 2007, kdy sesbírali úrodu za více než pět miliard korun.
V intenzitě sběru lesních plodin panují značné rozdíly mezi regiony. Nejvíce jich lidé v přepočtu na hektar lesa seberou ve Středočeském kraji, kam ale za sběrem lesních plodů vyrážejí často i obyvatelé Prahy.
Sběr lesních plodů je východoevropskou specialitou. Konkurovat nám v něm mohou kromě Slováků ještě Poláci, Ukrajinci či Rusové. V západní Evropě se naopak tato činnost velké oblibě netěší.
Údaje o sběru hlavních lesních plodin se zjišťují prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *