Lesy ČR bojují proti kůrovci prevencí

Díky prevenci a včasnému odstraňování dřeva napadeného kůrovcem se chce letos dostat podnik Lesy ČR "jen" na 350 tisíc metrů krychlových zpracovaného kůrovcového dřeva, což je téměř polovina oproti loňsku. Vedení firmy a pracovníci Lesní správy Železná Ruda uvedli, že největším problémem jsou pro ně bezzásahové oblasti Národního parku Šumava (NPŠ), kde zůstávají ležet desítky tisíc metrů krychlového napadeného dřeva. Park patří mezi největší zdroje kůrovce, loni ho tam byla pětina z celé ČR, řekl šéf lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán.

„Přemnožený kůrovec se začíná masivně šířit do okolí. Prozatím se situaci daří zvládat, ale další vývoj v oblasti Šumavy je nejistý,“ řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Podle Petra Kahudy z NPŠ nejsou obavy ze šíření lýkožroutů smrkových zcela na místě, protože „30 procent kůrovcově bezzásahových porostů je obklopeno 70 procenty lesů zásahových“. V zásahových se údajně zpracují všechny kůrovcem napadené stromy tak, aby se kůrovec nešířil dále, a park tam masivně nasazuje obranné prvky.
Lesy ČR uvedly, že z evropského pohledu je sice největší kalamita na Slovensku, ale NPŠ má čísla v přepočtu na hektary zhruba stejná. „Situace je nejhorší od vzniku parku v roce 1991,“ uvedl Půlpán.
Podle Kahudy nelze zcela zabránit přeletu menší části kůrovců za hranice parku. Podle něj se lýkožrout smrkový vyskytuje prakticky ve všech evropských smrkových lesích.
Kahuda ale uznal, že situace v NPŠ je vážná. Proto jeho ředitel jmenoval kalamitní štáb, který na 70 procentech lesů řídí práce tak, aby zastavil kůrovcovou gradaci. „Letos tak bylo v parku a CHKO Šumava zpracováno již téměř 60 tisíc metrů krychlových napadených stromů a dalších 60.000 metrů krychlových je ke zpracování evidováno,“ dodal. Pro zabránění šíření lýkožroutů do lesů sousedních vlastníků je navíc po obvodu NPŠ zřízeno 500 a více metrů široké pásmo, kde jsou protikůrovcové zásahy prováděny bez ohledu na zonaci a režim péče o lesy národního parku.
Podle veřejných dat Správy NPŠ je letos podle Půlpána odhadován v parku další nárůst kůrovcového dřeva a situace se opět zhorší. Vývoj bude závislý na tom, jak dlouhé bude teplé léto, což může zkrátit vývoj kůrovce a zvýšit pošty vylíhnutých generací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *