Lesy ČR obnovily vodní nádrž, pomůže na Znojemsku zadržet vodu v krajině

Brněnská správa Lesů ČR dokončila u Břežan na Znojemsku revitalizaci malé vodní nádrže. Jde o jeden z projektů menších vodohospodářských děl, které mají v suché oblasti Znojemska pomoct zadržet vodu v krajině a zároveň vytvořit migrační zónu pro živočichy, kteří jinak nemají možnost úkrytu v intenzivně zemědělsky obdělávané krajině s půdními bloky většími než 100 hektarů. Uvedl to ředitel brněnské správy Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Za 1,4 milionu korun, polovinu získal z dotací, státní podnik obnovil bývalou horní nádrž, která před lety přestala plnit funkci a byla zaplavená nánosy z polí. Při pracích se odtěžil zhruba metr nánosů, tedy 1500 metrů krychlových, a vodní hladina má zhruba půl hektaru. Vzhledem k suchému létu je stav hladiny zatím pod normálem, zdrojem vody jsou spodní prameny.

Zhruba 150 metrů pod nádrží vznikla tůň o ploše 500 metrů čtverečních. Kdy se podaří nádrž naplnit na normální hladinu, závisí na množství srážek a vydatnosti pramene. Oblast patří k nejsušším v republice, průměrně zde spadne mezi 350 a 450 milimetrů srážek za rok, letos za první půl rok to bylo necelých 150 milimetrů.

Lesy se snaží trvale na Znojemsku budovat a obnovovat vodní nádrže, případně i stavět nové, aby se dařilo udržet vodu ve vyprahlé krajině. Případně obnovují léta neudržované nádrže, které je potřeba převážně odbahnit.

Aby břežanská nádrž maximálně plnila svoji funkci, je potřeba změnit styl obhospodařování obrovských jednolitých polí. Jednolité půdní bloky vytváří obrovskou plochu pro výpar. Bylo by dobré vytvořit meze a remízky. Podle Kupce by byl lepší pro krajinu částečný návrat k extenzivnějšímu hospodaření a k trvalým travním porostům místo obilí, řepky či kukuřice.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *