Lesy ČR v červnu vypíšou pětiletý tendr na lesní práce a prodej dřeva

Státní podnik Lesy České republiky hodlá přibližně v polovině června vypsat pětiletý tendr na lesní práce a prodej dřeva od roku 2016. Odhadovaná hodnota lesních prací je 2,73 miliardy korun. Objem pětileté těžby by měl být 5,4 milionu metrů krychlových dřeva. Na dnešním setkání s lesnickou odbornou veřejností to řekl obchodní ředitel Lesů ČR Radovan Srba.

Hlavní změnou v chystaném tendru je zvýšení soutěžených územních jednotek na 57 z 33 jednotek soutěžených loni v tendru 2015+. Podnik chce drobením jednotek udržet konkurenci mezi zájemci o zakázky a umožnit získání kontraktu více uchazečům, a to i z řad menších podniků. Smlouvy budou Lesy ČR podepisovat výhradně s vítězi tendrů. Jediným hodnoticím kritériem, po splnění kvalifikačních požadavků, bude nabídnutá cena.
V současné době má podnik území rozdělené do více než 140 jednotek a jeho cílem je dostat se během pěti let postupně na území rozdělené na více než 200 jednotek. Při zavedení nynějšího systému v roce 2012, kdy se takzvaným senátním způsobem začala každý rok soutěžit přibližně pětina lesů podniku, bylo území rozděleno na 117 jednotek. Roční těžba dřeva u Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových.
Z 57 jednotek v tendru 2016+ se bude na 36 soutěžit takzvaná komplexní zakázka, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a dřevo si následně obchoduje. U čtyř jednotek bude zakázka na těžbu s prodejem dřeva a u zbývajících 17 jednotek půjde o soutěž pouze na pěstební práce. Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda by se jen pěstební práce měly v cílovém stavu soutěžit asi na 75 jednotkách.
Do zadávací dokumentace tendru 2016+ a uzavíraných smluv podnik promítne závěry práce čtyř pracovních skupin, které byly ustaveny loni a byly složené ze zástupců Lesů ČR, ministerstva zemědělství, lesnických a dřevařských sdružení a akademické obce. Závěry z jednání komisí se promítly například do úpravy takzvané indexace cen, podle níž se v průběhu kontraktu mění ceny dříví. Komise mimo jiné řešily i počet jednotek a dobu kontraktů.
Vítězem posledního tendru 2015+ se stala firma Uniles ze skupiny Agrofert, která z 33 soutěžených kontraktů získala osm smluv.  Za Unilesem se umístila firma LST s pěti kontrakty a firmy PETRA a Kloboucká lesní se čtyřmi kontrakty. Celkem si 32 kontraktů rozdělilo dvanáct subjektů. Tendr na jedné jednotce byl zrušen.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *