Lesy ČR vybraly nové firmy

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) uzavřel smlouvy na všech 29 územních jednotkách, kde do října pracovala zkrachovalá společnost Less & Forest. Noví smluvní partneři, které LČR vybraly zjednodušeným jednacím řízením bez uveřejnění, budou na jednotkách dělat nezbytné práce do konce května 2013. Ještě do konce prosince chtějí LČR na tyto jednotky vypsat řádný tendr. Dnes o tom informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík

„Lesnické činnosti na dotčených jednotkách se nezastaví a budou tak nadále kontinuálně pokračovat i v roce 2013,“ uvedl ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který je nyní pověřen i řízením celého podniku. Less & Forest byla největším obchodním partnerem LČR, které si vůči ní nárokují pohledávky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun.
Nové smlouvy z chystaného řádného tendru budou LČR uzavírat s účinností od 1. června 2013 na dobu od sedmi měsíců do tří let a sedmi měsíců. Systém zadávání smluv u LČR je totiž od roku 2012 pětiletý a Less & Forest zakázky s dobou trvání na jeden rok až pět let získal k 1. lednu 2012.
Lesy ČR již v druhé polovině listopadu podepsaly i pětileté smlouvy na lesnické práce a prodejem dříví pro pětileté období začínající 1. lednem 2013. Tendr na léta 2013 až 2017 se týkal zhruba pětiny území státních lesů a měl odhadovanou celkovou hodnotu lesnických prací 2,57 miliardy korun bez DPH.
Z tendru 2013+ nevzešel žádný subjekt s takovým množstvím jednotek, jako byl Less & Forest v tendru 2012+. Nejvíce jednotek získala firma Progles, a to čtyři. Za ní získaly po třech jednotkách firmy Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, Solitera a Kloboucká lesní. Další tři firmy mají dvě jednotky a 11 firem má po jedné.
Takzvaný pětiletý senátní systém tendrů podle LČR přináší stabilitu do lesnického sektoru, každoročně dává příležitost i zájemcům, kteří v předchozích soutěžích neuspěli. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za cenu dosaženou ve veřejné soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Pro podnik je tento systém zdrojem mnohamiliardových zisků. Kritici tvrdí, že systém vede firmy do existenčních problémů. Podnik to odmítá s tím, že firmy ceny v soutěži nabízejí dobrovolně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *