Lesy ČR vyhlásily soutěž Lesy a příroda kolem nás

Čtvrtý ročník výtvarné soutěže nazvané Lesy a příroda kolem nás vyhlásily Lesy České republiky, Krajské ředitelství České Budějovice, společně s dalšími organizacemi. Tento ročník soutěže má celkem devět kategorií, ve kterých budou soutěžit děti mateřských, základních, speciálních i uměleckých škol z Jihočeského kraje. Soutěž má upozornit na význam lesa, rostlin a živočichů. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Společně s Lesy ČR soutěž vyhlašují Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, ZOO Hluboká nad Vltavou, Stezka korunami stromů Lipno a Hřiště BezBot.

„Pořádáním soutěže chceme upozornit na význam lesa, který je přirozenou součástí Jihočeského kraje, domovem pro stovky druhů rostlin a živočichů. Může se tak stát zdrojem poučení i inspirace začínajících výtvarníků, fotografů, hudebníků nebo literátů. Naším cílem je také podpora výtvarné reflexe zážitků dětí získaných návštěvou lesa a umocnění vlivu lesa a přírody na rozvoj jejich ekologického cítění a vnímání. Témata soutěže jsou vypsána jak pro jednotlivce, tak pro kolektivy,“ vysvětlil Kamil Bjaček, zástupce ředitele Krajského ředitelství Lesů ČR České Budějovice.

Do soutěže se stejně jako v uplynulých ročnících organizačně zapojí řada místních jihočeských knihoven. Výhodou je, že děti tyto knihovny znají a často také navštěvují. Knihovny zároveň slouží jako informační místa soutěže a jednotlivé práce v nich děti budou moci do 21. února 2014 odevzdávat.

 

V rámci soutěže jsou vypsána následující témata:

■ Návrh ilustrace oblíbené knihy o přírodě – jednotlivci

■ Člověk a les – jednotlivci

■ Ručně vyrobená knížka o lese – kolektivy

■ Les ve fantazii – les jako domov skřítků, víl…- jednotlivci

■ Stromy v barevném kabátku – stromy v barvách – jednotlivci

■ Přírodní herbář – kolektivy

 

Výtvarné práce je nutno opatřit na zadní straně štítkem s údaji: jméno autora, věk, třída, soutěžní kategorie, název a adresa školy, název práce, adresa a kontakt na autora výtvarné práce.

V knihovnách zapojených do soutěže proběhne v měsících březen až květen 2014 výstava výtvarných prací a zároveň budou vybrány tři nejlepší práce v každé obsazené kategorii, které postoupí do krajského finále v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Zde při vernisáži dne 4. června 2014 budou vyhlášeny výsledky soutěže a předány odměny vítězům. Oceněné práce zveřejní pořadatelské organizace na svých internetových stránkách.

Bližší informace k soutěži lze získat na následujících kontaktech:

■ Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

Ludmila Talířová, e-mail: talirova@cbvk.cz , http://www.cbvk.cz

■ Lesy České republiky, s.p., Krajské ředitelství České Budějovice

Ing. Kamil Bjaček, e-mail: bjacek.oi28@lesycr.cz , http://www.lesycr.cz

■ Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, pobočka České Budějovice

Ing. Stanislava Postlová, e-mail: postlova.stanislava@uhul.cz , http://www.uhul.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *