Letos bude úroda obilovin horší než loni

Loňská sklizeň obilovin 7,832 milionu tun patřila z dlouhodobého hlediska k nadprůměrným a letos se nebude opakovat. Letošní úrodu obilovin ovlivní nepříznivé počasí, bude horší než loňská, předpokládá Jan Záhorka z Agrární komory ČR. Podmáčená půda znemožňuje vstup techniky do ozimých obilovin, které vyžadují aplikovat ochranné přípravky a přihnojovat. Špatně vzcházejí i jarní obiloviny, zeména ječmen. Extrémní vlhko nesvědčí ani dalším plodinám, jako je řepka.

Vydatné deště podle odhadů komory z minulého týdne způsobily v České republice zaplavení více než 17 000 hektarů zemědělské půdy, z toho 14 500 hektarů orné půdy. Agrárníci odhadují celkové škody na minimálně 220 milionů korun. Toto číslo ale není podle Záhorky konečné, očekává, že bude vyšší. Upozornil, že po povodních
zůstávají na některých polích laguny, kde sevoda drží až do zimy. Jinde se zase naplaví štěrk nebo voda spláchne ornici. Rekultivace k nápravě takových polí jsou nákladné, dodal.
Odborníci přičítají současné ničivé dopady povodní částečně také na vrub samotným zemědělcům. Jejich necitlivé zásahy v minulosti a intenzifikace zemědělství v uplynulých desetiletých vedly k rozorání mezí, odstranění travních porostů či remízků, často byl zvolen nevhodný způsob orby. Výrazně se tak snížila přirozená schopnost krajiny zadržovat vodu a tyto zásahy pomohly výskytu půdní eroze a zvýšily riziko vzniku povodní.
Loňská sklizeň obilovin 7,832 milionu tun patřila z dlouhodobého hlediska k nadprůměrným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *