Letos nižší úroda obilovin a větší řepky

O pět procent nižší má být letošní sklizeň základních obilnin ve srovnání s loňským rokem. Měla by činit 6,581 milionu tun. Úroda řepky má vzrůst na rekordních 1,143 milionu tun, což by proti loňsku znamenalo nárůst o 1,4 procenta. Vyplývá to z prvního odhadu Českého statistického úřadu. Statistici vztahují pokles produkce ke snížení osovních ploch, nikoli k nižším výnosům a teplotně podprůměrnému květnu a deštivému červnu.

Zemědělci pro letošní sklizeň oseli základními obilovinami o pět procent menší plochu než loni. Očekávaný průměrný hektarový výnos 4,87 tuny je v porovnání s loňským rokem vyšší o 0,4 procenta. Obiloviny se v České republice pěstují na téměř 60 procentech orné půdy. Produkce nejrozšířenější tuzemské plodiny, ozimé pšenice, by měla klesnout o 1,3 procenta na 4,171 milionu tun. Očekávaná sklizeň jarního ječmene 1,189 milionu tun je o více než dvanáct procent nižší než loňská skutečnost. Zemědělci touto tradiční plodinou oseli o třináct procent menší plochu než loni.
Produkce má také klesnout u žita, ozimého ječmene a tritikale. Naopak o více než polovinu na téměř 203 000 tun by měla vzrůst sklizeň jarní pšenice, jejíž osevní plocha meziročně vzrostla o čtvrtinu. Zhruba šestiprocentní růst produkce předpokládají statistici u ovsa.
Produkce řepky zaujímá v tuzemsku asi patnáctiprocentní podíl na celkových osevních plochách, který rok od roku stoupá spolu s rostoucí výměrou osevů. Rekordní produkce se očekává díky historicky nejvyšší osevní ploše 369 000 ha, přestože průměrný hektarový výnos má mírně klesnout na 3,1 tuny z hektaru. Plochy řepky rostou kvůli jejímu využití při výrobě biosložek přimíchávaných do pohonných hmot.
Loňská sklizeň obilovin včetně kukuřice na zrno 7,832 milionu tun byla o 6,4 procenta nižší než v roce 2008, ale z dlouhodobého hlediska byla nadprůměrná.
Výsledek skutečné sklizně se může od červnových odhadů poměrně výrazně lišit. První loňský odhad ČSÚ předpovídal o dvanáct procent nižší sklizeň, ve skutečnosti byl pokles zhruba poloviční proti odhadu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *