Letošní odbyt jablek bude proti loňsku rozhodně klidnější

Letošní úroda jablek bude ve srovnání s dlouhodobým průměrem o téměř 20 % nižší. Ve srovnáním s loňskou úrodou, která byla nejvyšší za posledních deset let, tak bude sklizeň nižší o 49 %. V intenzivních sadech však můžeme mluvit o průměrné sklizni, která by měla být nižší jen o 6% ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Velmi slabá úroda se očekává v neintenzivních sadech, zahradách a alejích, kde je proti loňsku předpoklad sklizně o 62 % nižší a bude tak zřejmě jednou z nejslabších za posledních několik let. V dlouhodobém srovnání bude tato sklizeň nižší o 40%.

Předpokládaná nižší sklizeň jablek se nejvíce promítne do nízké nabídky moštových jablek a malého podílu pro samozásobení. Moštových jablek tak bude proti loňsku k dispozici jak pro vývoz, tak pro tuzemské zpracovny asi jen 30 % loňské skutečnosti. Přesto z počátku sezóny i přes menší nabídku moštových jablek byly ceny za moštová jablka nižší. Teprve s otevřením možnosti vyvozu (tj. od 15.9.) se cena moštových jablek začíná zvyšovat za hranici 2,-Kč/kg. Vzhledem k vyšší poptávce po jablkách se na trh začala uvádět také jablka horší kvality – zejména odrůdy Spartan, McIntosh atd. v kalibraci kolem 55 mm, tedy ovoce neodpovídající jakosti, které v minulém roce jednoznačně končilo na zpracování. Touto negativní skutečností je nejen ovlivněna do určité menší míry i nižší nabídka moštových jablek, ale negativně se ovlivní i situace na trhu s konzumními jablky i důvěra spotřebitele.
V nadcházející sezóně by při odbytu jablek neměly nastat vážnější odbytové problémy. Samozásobení drobných zahrádkářů bude proti loňsku zřejmě jen poloviční. Navíc jablka z neošetřovaných zahrad a alejí jsou vzhledem k deštivému počasí v horším zdravotním stavu (houbové choroby) než v minulých letech a jejich skladovatelnost bude problematická. V posledních třech letech bylo pro dobrý odbyt jablek limitujícím faktorem právě množství jablek ze zahrad. Dovoz jablek tak v posledních letech spíše vyplňoval mezery v domácí nabídce. Navíc odhad sklizně jablek zemí Evropské unie je o 10 % nižší než loňská sklizeň. Také zásoby jablek z minulé sklizně jsou v EU jedny z nejnižších za poslední léta, proti loňsku je tento pokles o 40 % a Evropská unie v letních měsících výrazněji než v minulých letech dovážela jablka z jižní polokoule. Současné odbytové ceny producentů jablek jsou např. v Německu o 30 až 50 % vyšší než v posledních dvou letech. Také současné ceny dovážených jablek do ČR jsou dvojnásobné.
V nadcházející sezóně lze očekávat, že se přes obchodní síť prodá o 40 % jablek více než v loňské sezóně. Na navýšení by se měla rovnoměrně podílet jak tuzemská produkce, tak i dovoz, který se tak zřejmě opět dostane přes 40 tisíc tun za sezónu. I přes zvýšení odbytu jablek v obchodní síti, lze pro tuto sezónu počítat s mírným poklesem spotřeby, který bude zapříčiněn zejména nízkým samozásobením, ale i vyšší cenou, se kterou musí spotřebitel počítat. Průměrná cena pro pěstitele by mohla proti loňsku vzrůst o 30 až 50 % a tak zřejmě bude někde mírně nad průměrem z let 1998 a 99. Spotřebitelské ceny se vrátí na dlouhodobě průměrné ceny z minulých let a v žádném případě nepůjde o nějaké razantní zdražování, tedy alespoň po dobu, kdy tu bude vyrovnaná nabídka tuzemských i dovozových jablek. Každoročním kamenem úrazu je dostatek kvalitních skladových kapacit pro dlouhodobé skladování jablek, který se táhne jako červená nit všemi sezónami, ať špatnými či dobrými. I přesto by se pěstitelé a skladovatelé měli snažit o plynulé zásobování trhu s cílem krýt poptávku do pozdních jarních měsíců. Výhled na letošní sezónu dává předpoklad, že vynaložené prostředky na dlouhodobé skladování jablek by se měly vrátit ve vyšší realizační ceně v jarním období. Pro situaci na trhu by nebylo dobré, aby se stalo to, co v prosinci a lednu sezóny 1999/2000, kdy se během této krátké doby vyprodala významná část skladovaných jablek (22 tisíc tun) a následně byl trh ovládán dovozy a došlo k výraznému nárůstu spotřebitelských cen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *