Letošní rok možná rozhodne

Jedni si se začínajícím rokem spojují mnohá optimistická očekávání, druzí zůstávají realisty. Odpověď na otázku, jaké bude české zemědělství v roce 2002, se pokusil poodhalit seminář, který v závěru roku uspořádalo vydavatelství našeho týdeníku v prostorách Pražského hradu.

Žádný meteorolog nedovede předem odhadnout, jak bude zemědělským podnikatelům nakloněno počasí. I proto je pro prognostika obtížnější předvídat, co přinese letošní rok našemu zemědělství. Jedno je ale jisté: pro budoucnost tohoto odvětví bude rok 2002 nesmírně významný tím, že Česká republika s velkou pravděpodobností uzavře předvstupní jednání s Evropskou unií o zemědělské kapitole. Tuto skutečnost však téměř opominul zmínit ministr zemědělství Jan Fencl ve svém obsáhlém vystoupení v úvodu semináře. Spíše než na agrární politiku v roce 2002 se zaměřil na rekapitulaci uplynulého roku.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka ale zemědělce více zajímá, co bude zítra, za rok či pět let. „Chceme vědět, co bude český stát obhajovat, jaké podmínky pro naše zemědělce přijme, jak velký objem výroby dohodne,“ dotazoval se Hlaváček. Obává se totiž, že restrukturalizace zemědělství v kandidátských zemích, jak o ní hovoří evropský komisař Franz Fischler, bude znamenat další snížení agrární produkce před naším vstupem do unie. Nad výrazem restrukturalizace se pozastavil také předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. „Od roku 1994 se v našem zemědělství proinvestovalo řádově několik desítek miliard korun, což se významně projevilo na modernizaci technologií a zvýšení produktivity práce,“ připomněl.
Vstup do EU je spojen s riziky pro české živočišné produkty, uvedl na semináři ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Tento názor ale nesdílí ministr Fencl. Podle něj budou tuzemské produkty rostlinné i živočišné výroby na trhu EU konkurenceschopné. Fencl míní, že špičkovou úroveň má například domácí výroba vepřového a drůbežího masa.
Doucha také upozornil na vážné nebezpečí, které vidí v tom, že zemědělci neprosadí stejné ceny, jaké jsou v průměru v EU. K cenám se minulý týden vyjádřil v denním tisku státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička. Předpokládá, že ceny některých komodit se v důsledku vstupu do unie zvýší. Patrně se to bude týkat pečiva, některých masných výrobků, možná i některých mléčných výrobků. „Celkově to však bude jen velmi omezený okruh produktů, a ten růst rozhodně nebude skokový. Zároveň však bude působit i protitrend: konkurenční prostředí vyvolá u řady komodit silný tlak na snížení jejich ceny,“ řekl Telička obecně k cenám produktů a služeb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *