Lípa z obce Tatobity je druhá v hlasování o Evropský strom roku 2016

Lípa z obce Tatobity na Semilsku skončila druhá v hlasování o Evropský strom roku 2016. Získala 43 000 hlasů a stala se tak nejúspěšnějším českým stromem za dobu šestiletého trvání soutěže. Zvítězil dub z maďarské obce Bátaszék s téměř 73 000 hlasy. Výsledky zveřejnili pořadatelé v Bruselu.

Soutěže se zúčastnili vítězové národních kol z patnácti evropských zemí. Celkem hlasovalo téměř 230 000 lidí. Čeští zástupci v minulých ročnících soutěže obvykle obsadili páté místo. Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je členem pořádajícího sdružení Environmental Partnership Association, poděkovala zejména obyvatelům Tatobit, kteří dokázali příběhem lípy oslovit a zaujmout českou veřejnost.

O tatobitské lípě, která se loni stala českým stromem roku, se traduje, že je tisíciletá. Odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. Lípa je symbolem naší obce, ale také symbolem zodpovědnosti a vztahu místních obyvatel k historii a přírodě. Váže se k ní spousta pověstí, řekla již dříve starostka Tatobit Lenka Malá. O lípě vzniklo mnoho povídek, písní a básní. Obec každý rok pořádá slavnosti lípy.

Dub z Bátaszéku, který v evropské soutěži letos zvítězil, roste u kaple postavené v období morové epidemie. Strom a kaple chrání obyvatele obce, kteří zde našli útočiště během povodní v roce 1956. Podle místní tradice se pro zajištění bohaté úrody hroznového vína musí kmen stromu každoročně pokapat vínem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *