Luhačovický pramen Ottovka je dlouhodobě znečištěn

Luhačovický pramen Ottovka kvůli dlouhodobému znečištění již asi nebude možné v budoucnu pít. Pramen je mimo provoz od loňska, letos na jaře byla kvalita minerální vody krátce lepší, poté se opět pro lidi uzavřel. Pramen je studánkou, na jeho znečištění má vliv i sucho, v dřívějších letech srážky pomáhaly odplavovat nečistoty. Na konci léta by lázně měly rozhodnout, jak bude možné pavilon Ottovky, který patří k symbolům lázeňského města, využít. Uvedl to generální ředitel lázní Eduard Bláha.

Jednou z variant je dohodnout se se správcem zdroje Viola, který je nad Ottovkou. "Svést část zdroje Viola nějakým potrubím a ochutnávat ho dole, což je příjemnější, než za ním chodit do lesa. Nebo tam přivést jen pitnou vodu a udělat z něj městské pítko," řekl Bláha. Pramen Ottovky nejde podle něj upravit. "Když uděláte jakýkoliv vrt, bude se čerpat už jiná voda, už to nebude Ottovka," řekl Bláha. Vrt se navíc dělá jen u pramenů, které lze využívat i k léčivým účelům, Ottovka už delší dobu tak užívaná není. Podle Bláhy navíc není jisté, že by byl povolen vedle Violy další vrt. V Luhačovicích je řada pramenů, luhačovické lázně využívají k pitné kúře, inhalačním procedurám a minerálním koupelím osm pramenů. K nejznámějším patří Vincentka, Aloiska či Pramen Dr. Šťastného, které jsou volně přístupné. Před několika lety lázně zpřístupnily pramen Nový Jubilejní na lázeňském náměstí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down