Madeta opět zemědělcům?

Akciová společnost Madeta je ochotna nabídnout majetkový podíl i rolníkům z Mlékařského a hospodářského družstva Jih, s nímž je v současné době ve sporu. „Jednáme o vstupu s různými podnikateli, a podíl nabídnu i Jihu," řekl minulý týden tisku šéf Madety Milan Teplý.

Družstvo se přitom soudí se státem kvůli tomu, že přes 36 procent akcií Madety prodal firmě Moravia Lakto, i když nejdřív je ministerstvo zemědělství slíbilo prodat farmářům. Zemědělci považují obchod za neplatný a po státu žádají 148 milionů korun jako náhradu škod a k tomu náklady na soudní výlohy. Městský soud v Praze však jejich požadavek zamítl a kauzu nyní bude řešit odvolací soud. Družstvo, které je zároveň největším dodavatelem mléka Madety, koncem loňského roku prudce snížilo své dodávky a začalo vyvážet mléko do Německa. Madeta kvůli tomu podle Teplého musela propustit desítky pracovníků.
„Nevím, proč pan Teplý řeší tuto záležitost prostřednictvím médií a ne přímo s námi. Pro nás je to naprosto nová věc,“ řekl pro náš týdeník místopředseda družstva Zdeněk Houška. „V červnu by mělo proběhnou odvolací řízení soudu kolem prodeje akcií Madety, takže nevíme, co tím má na mysli,“dodal.
„Je to dobrá zpráva,“ soudí prezident agrární komory Jan Veleba. „Jsem přesvědčen, že pan Teplý došel k závěru, že pro Madetu je důležité, aby měla zajištěnou surovinu. Potvrzuje se tím, že bývalý ministr Palas v této záležitosti udělal hrubou chybu, když nenechal koupit minoritní podíl akcií Madety družstvu Jih. Kdyby to býval udělal, problémy se surovinou by nebyly. Vývoj tak ukazuje, že zemědělci měli pravdu,“ konstatuje.
„Myslím, že se o tom mělo uvažovat již dříve, je to ale krok, který by mohl pomoci řešit situaci, a považuji ho za pozitivní. V tomto konkrétním případě však bude zřejmě třeba nejprve napravit vztahy, které mezi oběma subjekty vznikly v minulosti nešetrnými výroky ze strany Madety a obnovit důvěru,“ hodnotí překvapivý výrok šéfa Madety předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.
Akciové společnosti Madeta, která je největším zpracovatelem mléka v České republice, loni vzrostl čistý zisk o 6,8 milionu na 22,3 milionu korun a mlékárna zvedla proti předchozímu roku i výnosy o 567 milionů Kč na 6,85 miliardy korun. I když výroba společnosti zahrnuje celý mlékárenský sortiment, jejím nosným výrobním programem společnosti jsou přírodní sýry, na jejichž tuzemské produkci se podílí zhruba 20 procenty. Kvůli loňským sporům s jihočeskými zemědělci Madeta utlumila výrobu v provozech ve Strakonicích, Českých Budějovicích a v Pelhřimově. Vlastní však ještě dalších šest závodů – v Plané nad Lužnicí, Řípci, Jindřichově Hradci, Prachaticích a Českém Krumlově. Kromě společnosti Moravia Lacto, která v Madetě získala v roce 2003 třetinový podíl, je významným akcionářem také firma Madevia. Přes 20 procent akcií společnosti drží s.r.o. HOPI Activity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *