Malí vinaři se chtějí bránit poplatkům

Podle novely stavebního zákona, která má platit od 1. ledna příštího roku, by měli malí vinaři měli za stavební povolení na vinné sklípky platit od 5000 do 10 000 korun. Za rozhodnutí o umístění stavby by potom uhradili 20 000 korun. Podle starostky Čejče na Hodonínsku Marty Výmolové jsou to vysoké částky a mohou vést k obcházení zákona a černým stavbám. Svazek obcí Hodonínska a drobní vinaři se nyní domlouvají na dalším společném postupu.

Vinař Václav Petrásek poukázal na to, že je to dost peněz. Navíc se sčítají peníze za vydání rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení. Každý rok se něco opravuje. V oblasti pod Kraví Horou navíc začaly padat stropy u sklípků a vinaři to musí dávat do pořádku, poznamenal. Společně s dalšími drobnými vinaři nyní domlouvají další postup, jak se proti novele bránit.
Stížnosti od vinařů zaregistrovala i starostka Výmolová. Informovala, že dali podnět na Svaz měst a obcí. Má obavu stejně jako řada ostatních starostů, že budou vznikat ve velké míře černé stavby a obec ztratí přehled o tom, kdo má stavbu povolenou a kdo ne.
Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jany Jabůrkové je třeba rozlišovat rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení k provedení stavby. U vydání stavebního povolení je nejvyšší sazba 10 000 korun. Pokud místo stavebního povolení stavebník uzavře se stavebním úřadem veřejnoprávní smlouvu, je poplatek ve výši poloviny této sazby, podotkla Jabůrková. Za nástavbu, přístavbu či stavební úpravy zaplatí 5000 korun. Rozhodnutí o umístění stavby stojí 20 00 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *