Maloobchodní tržby v eurozóně i Evropské unii v březnu klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu poprvé od loňského září klesly a byly nižší i v celé Evropské unii. Ve srovnání s předchozím měsícem se obrat maloobchodu v zemích platících eurem snížil o 0,8 procenta a ve všech 28 zemích unie pak o 0,6 procenta. V únoru se přitom tržby v obou regionech o 0,1 procenta zvýšily. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ve srovnání s loňským březnem tržby v eurozóně stouply o 1,6 procenta, výrazně však zaostaly za očekáváním analytiků. V celé Evropské unii se zvýšily o 2,5 procenta.

K meziměsíčnímu poklesu cen přispělo hlavně snížení tržeb z prodeje pohonných hmot. Nižší byly jak tržby obchodů s potravinami, tak s nepotravinářskými výrobky. Meziročně se tržby obchodů s potravinami i s nepotravinářským zbožím zvýšily. Klesl pouze obrat prodejců pohonných hmot.
Z jednotlivých členských zemí v meziměsíčním srovnání rostly nejvíce tržby proti únoru v Polsku a na Slovensku, a to o více než procento. Naopak v Portugalsku o 3,5 procenta klesly a ve Slovinsku byly nižší o 2,8 procenta.
Meziročně se snížily tržby maloobchodů ve Slovinsku, Rumunsku, Belgii a Finsku. Naopak na Maltě a v Polsku téměř o devět procent vzrostly, v Lotyšsku byly vyšší o 6,5 procenta a v Irsku o 6,4 procenta.
Tržby v eurozóně se snížily navzdory tomu, že nálada mezi spotřebiteli i v maloobchodním sektoru v březnu prudce vzrostla.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *