Malý zájem o náhradu daně u alkoholu

Celní správa eviduje prozatím pouze dvě žádosti o asistovanou likvidaci alkoholu, na základě které může stát žadatelům kompenzovat zaplacenou spotřební daň. Informoval o tom mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Termín pro žádost o takový krok vyprší již 15. prosince. Dodal, že žádosti se týkají dvou litrů alkoholu.

Opatření se týká především obchodníků, kteří budou muset zlikvidovat svůj legálně pořízený alkohol, protože včas neseženou potvrzení o jeho nezávadném původu. V takovém případě jim bude stát kompenzovat zaplacenou spotřební daň kreditem na budoucí daň z příjmu.
U letos vyrobeného alkoholu musí výrobci do šedesáti dní sehnat potvrzení o nezávadnosti, takzvaný rodný list či rodokmen. Pokud se jim to nepodaří, alkohol budou muset zlikvidovat. Kdo bude chtít dostat daň zpět, bude muset oslovit celní správu. Pod dohledem celníků majitel v souladu se zákonem o odpadech alkohol v předem určené ekologické spalovně zničí. Finanční úřad mu pak na základě protokolu, který obdrží od celní správy, promine daň z příjmů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *