Metanol odhalen v 61 vzorcích

Lidé přinesli k bezplatnému vyšetření za dva týdny 5194 vzorků tvrdého alkoholu, z třetiny prověřených bylo 149 závadných, z nich v 61 byl metanol. Uvedl to dnes hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Dodal, že možnost bezplatného testování pro občany bude ještě 21., 27. a 28. prosince, pak akce končí.

Nejvíce závadných vzorků bylo v moravských krajích, většina lidí dostala tento alkohol darem nebo zakoupila v běžné obchodní síti. Zjištění předali hygienici k dalšímu šetření celníkům a policii, zároveň také sami vedou řadu správních řízení.
Zájem občanů o testování Valentu potěšil. Ukazuje podle něj na zodpovědnost lidí, ale i na to, že v domácnostech jsou poměrně velké zásoby tvrdého alkoholu. Podle zpráv z regionů přicházeli lidé často s lahvemi, které nakoupili v zavedených obchodech. Objevily se ale také lahve bez kolku nebo takové, před kterými policie varovala. Hlavní hygienik apeloval na občany, aby alkohol neznámého původu zlikvidovali nebo využili posledních tří dní bezplatného testování. To se zaměří hlavně na lihoviny s obsahem etanolu od 20 procent, které byly vyrobeny od 1. ledna do 27. listopadu letošního roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *