Ministerstvo chce, aby náhrady újmy za ztížené hospodaření státním lesům zůstaly

Ministerstvo zemědělství chce změnit novelu o ochraně přírody a krajiny schválenou vládou. Nelíbí se mu, že by státní lesy neměly dostávat náhradu za hospodaření v chráněných místech. Uvedl to mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Pozměňovací návrh podá ministr zemědělství Marian Jurečka, případně se pod něj podepíší i další lidovečtí poslanci.

Vláda novelu, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí, schválila na konci února. Předloha, která je nyní ve sněmovně, ruší náhrady, které si státní organizace dříve musely mezi sebou platit za komplikace při zemědělském nebo lesním hospodaření. Ministerstvo životního prostředí argumentovalo, že jde o zbytečné přesouvání státních peněz mezi státními podniky. Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR a agentura ochrany přírody.

Podle náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře nejde o samotné peníze, které si státní firmy mezi sebou převádí, ale o princip. „Byla narušena rovnováha. Pokud je v rámci ochrany přírody učiněno opatření proti vlastníkovi, ať je to státní nebo nestátní, tak na druhou stranu v rámci rovnováhy by měly být tyto ztížené podmínky pro hospodaření kompenzovány ve smyslu náhrad,“ řekl. Pokud by vládní novela prošla, hrozily by podle něj v budoucnu zásahy ve jménu ochrany přírody i do kompenzací pro obecní, případně i soukromé lesy.

Náhrada újmy za ztížení hospodaření u Lesů ČR nebo dalších se vyplácela například za to, že nesmí kácet stromy v chráněných krajinných oblastech. Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny v minulosti vedly přes sto soudních sporů. Lesy požadovaly po agentuře proplacení náhrad újmy za ztížení hospodaření. Každoročně uplatňují náhradu újmy za zhruba 72,5 milionu korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *