Ministerstvo hodlá snížit výměru řepky a obilnin, podpořit chovy zvířat, pěstování zeleniny a ovoce

Snížit výměru řepky o desítky tisíc hektarů, více podpořit chovy hospodářských zvířat a zvýšit plochu pěstované zeleniny na trojnásobek – to jsou cíle ministerstva zemědělství ve Strategii resortu s výhledem do roku 2030, kterou dnes ministr Marian Jurečka představil novinářům. Vláda by měla podle něj materiál projednat na začátku května. Ministerstvo by se mělo následně plněním cílů, které si ve svých plánech vytyčí, zaobírat každých šest měsíců.

Výměra ovocných sadů by se měla podle strategie zvýšit do roku 2030 ze současných 14 500 hektarů na 23 000 ha. Resort chce například více podporovat závlahové systémy. Jejich rozloha by měla už do roku 2020 vzrůst o 10 000 hektarů ze současných 25 000 ha. Do roku 2030 pak se pak měly stávající zavlažované plochy rozrůst na trojnásobek.

Výměra plochy, na které zemědělci pěstují zeleninu, by měla vzrůst z nynějších 10 500 hektarů až na 30 000 ha. Naopak by měla mírně klesnout výměra obilnin a olejnin. U obilnin o 100 000 ha, u olejnin o více než 60 000 ha. Snížení se týká především řepky olejky, která tvoří více než 80 procent ploch olejnin, píše resort ve strategii. Ubývání ploch řepky chce dosáhnout přeřazením podpor více ve prospěch živočišné výroby.

Resort chce také zvýšit počty prasnic, koz, ovcí, krav, kuřat na výkrm i nosnic. Větší podpora pro chovatele by se podle Jurečky měla ukázat jak v evropském Programu rozvoje venkova, tak v národních dotacích.

Plochy obhospodařované v ekologickém zemědělství by se měly do roku 2030 rozrůst o šest procentních bodů na 18 procent.

Ministerstvo dlouhodobý materiál podle Jurečky předkládá, aby měli zemědělci jistotu, že jim stát při jejich správném směřování v případě nepříjemností pomůže.

Strategie se podle ministra tvořila déle než rok, původně ji chtěl mít schválenou do konce letošního prvního čtvrtletí. Nyní ministerstvo vytváří materiál, ve kterém chce své plány konkretizovat a také vyčíslit, na kolik změny vyjdou.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *