Ministerstvo hodlá zvýšit limit prodeje mléka z farmy do maloobchodu

Ministerstvo zemědělství plánuje zvýšit a sjednotit limit pro denní množství mléka zpracovaného na farmách na 500 litrů. Toto množství budou moci farmáři nově dodávat na maloobchodní trh. Informovala o tom mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Vyhláška, která by to umožnila, však podle ní není ještě hotová a připravuje se. Zástupci asociace soukromého zemědělství si v úterý stěžovali, že ministerstvo plánuje přesný opak. Podle mluvčí se k nim dostala nesprávná informace.

Ježková připustila, že v prezentaci ministerstva na sněmu Asociace soukromého zemědělství ČR byla jedna stránka se špatnou informací. Protože pracovník ministerstva ji doplnil až těsně před začátkem akce, ministr Marian Jurečka se s ní nestačil seznámit. Ale na místě upozornil, že danou informaci vysvětlí později.

Vyhláška platí od roku 2009, zemědělci podle předpisu mohou uvádět na maloobchodní trh 500 litrů kravského, 100 litrů kozího a 50 litrů ovčího mléka denně. „Zjednodušeně řečeno, u kravského mléka zůstává limit na současné úrovni, u kozího a ovčího mléka několikanásobně roste,“ dodává mluvčí. Za dva dny by se tak mohlo na trh dostat z jedné farmy maximálně 1000 litrů.

Novela vyhlášky se podle ní nedotkne prodejů ze dvora, u kterých není stanovený konkrétní limit. Vyhláška bude se všemi zemědělci před schválením projednávána a projde rovněž standardním vnitřním i vnějším připomínkovým řízením, uzavřela Ježková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *