Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásí v pátek první výzvy na předkládání žádostí o evropské dotace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí v pátek první výzvy na předkládání žádostí o evropské dotace v novém programovém období. Uvedl to na dnešním sněmu Hospodářské komory ČR ministr průmyslu Jan Mládek. Projekty mají podporovat podnikání a zvyšování konkurenceschopnosti. Pro roky 2014 až 2020 je na ně z Evropského fondu pro regionální rozvoj připraveno 4,3 miliardy eur (117,8 miliardy korun).

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá právě pod MPO, byl prvním, který letos na konci dubna České republice schválila Evropská komise. Díky tomuto investičnímu balíčku budou moci české podniky plně využít svůj investiční potenciál a pokročit ve vývoji nových produktů, a přispět tak ke vzniku pracovních míst a k hospodářskému růstu země, poznamenala k tomu dříve eurokomisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová.
Peníze z tohoto operačního programu mají směřovat hlavně na podporu znalostní ekonomiky, jež přispěje ke zvýšení hospodářského růstu a produktivity. Prioritou má být posílení výzkumu v podnicích a jejich propojení s univerzitními sítěmi.

Mezi očekávané výsledky patří granty pro více než 1970 firem, vznik 12 000 pracovních míst v malých a středních podnicích, 600 nových přihlášek na ochranu práv duševního vlastnictví, ale také roční snížení emisí skleníkových plynů o 300 000 tun CO2 a vyšší uplatnění nízkouhlíkových technologií.
Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je operační program Rybářství a Program rozvoje venkova.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *