Ministerstvo zemědělství chce, aby pro školní mléko neplatila vyhláška

Ministerstvo zemědělství (MZe) by chtělo, aby se na potraviny zařazené v programu Mléko a ovoce do škol nevztahovala takzvaná pamlsková vyhláška. Sdělila to mluvčí resortu Markéta Ježková. Vyhláška od letošního ledna zakazuje prodej nezdravých potravin ve školních bufetech, na dotované potraviny v programu se zatím nevztahuje. Ministerstvo školství (MŠMT) k tomu uvedlo, že Ministerstvo zemědělství si podmínku, aby potraviny splňovaly pamlskovou vyhlášku, vymyslelo samo.

Pamlsková vyhláška zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Limity pro obsah cukru, tuku a soli stanovilo Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. „Pamlsková vyhláška je v působnosti MŠMT, nicméně MZe by s ohledem na parametry výrobků dané předpisy Evropské unie uvítalo, kdyby se tato vyhláška na produkty ve školních projektech nevztahovala. Šlo by mimo jiné o zjednodušení podmínek pro dodavatele,“ sdělila Ježková.

Na dosavadní program dotovaného ovoce a zeleniny se pamlsková vyhláška nevztahuje, protože Ministerstvo zemědělství si dojednalo výjimku, ta ale skončí letos o prázdninách. „Je možné, že stávající výrobky z programu Mléko do škol (potom) nejen že nevyhoví tzv. pamlskové vyhlášce, ale především zřejmě nevyhoví požadavkům nařízení Evropské komise, podle kterého je maximální povolený obsah přidaného cukru stanoven na sedm procent, tedy na 7 g na 100 g výrobku,“ upozornilo Ministerstvo školství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *