Ministerstvo zemědělství přidá kvůli suchu dva miliony korun leteckým hasičům

Ministr zemědělství Marian Jurečka kvůli velkému suchu zvýšil o 2,166 milionu korun příspěvek na Leteckou službu Policie ČR, jejíž vrtulníky hlídkují a zjišťují možné požáry, případně je přímo hasí. Peníze budou stačit na dalších sto letových hodin. Pro letošní rok ministerstvo původně počítalo s příspěvkem 1,3 milionu korun, informoval dnes úřad.

“Vzhledem k současnému mimořádnému počasí, kvůli kterému extrémně vzrostlo nebezpečí vzniku lesních požárů, jsem zvýšil finanční příspěvek Letecké službě Policie ČR,“ uvedl ministr Jurečka.
Ministerstvo připomnělo, že ochrana lesů před požáry není povinností resortu, ale vlastníků lesů s výměrou nad 50 ha. Právnické a podnikající fyzické osoby musí udržovat volné příjezdové cesty, zajišťovat hlídkování a obstarávat hasební prostředky a požární techniku.
Policejní letecká služba zajišťuje hasičkou službu přibližně na třetině území republiky. V naléhavých případech hlídkuje i mimo své vymezené území. Nejvíce lesů s rizikem požáru je na Šumavě, v Krkonoších, Jeseníkách, Orlických horách, na Vsetínsku, v Českém lese či v kladensko-rakovnické pánvi.
Ministerstvo zároveň požádalo návštěvníky lesů, aby v období zvýšeného nebezpečí požárů nerozdělávali v lesích ani v jejich blízkosti ohně a nekouřili.
Se znovuzavedením samostatné letecké hasičské služby počítá do budoucna plán boje proti suchu, který na konci července schválila vláda. Jurečka dříve řekl, že jedná s ministerstvy vnitra a obrany o tom, zda by službu zajistila například v rámci výcviku pilotů. Ministerstvo zemědělství by mohlo přispět na letecký benzín.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *