Ministr zemědělství chce upravit halal a košer porážky zvířat

Ministr zemědělství Marian Jurečka chce jednat s muslimskou a židovskou obcí o úpravách halal a košer porážek tak, aby při nich zvířata trpěla co nejméně. Pokud nenalezne kompromis, zvažoval by ukončení výjimek, které v Česku tento způsob porážek umožňují. Jurečka to řekl ve sněmovně v odpovědi na interpelaci Jiřího Valenty.

Košer a halal jsou slova označující soubor pravidel judaismu, respektive islámu, jejichž dodržování je nutné pro dodržení rituální způsobilosti, nejčastěji právě ve vztahu k přípravě a konzumaci potravin.
Podle ministra Jurečky spočívá proces porážek v tom, že v okamžiku přeříznutí krční tepny zvíře ztratí tlak v krevním řečišti, čímž nastává celkový šok a paralyzace centrální nervové soustavy. Dochází k tomu prý nejvýše za několik desítek sekund, což je srovnatelné s tím, když se zvíře omráčí.
Problém ale spočívá v tom, že jelikož se vykonavatel porážky podle Jurečky nesmí dotknout kosti, zvířeti se stále částečně prokrvuje mozek a centrální nervová soustava není paralyzovaná tak rychle. S oběma obcemi chce proto ministr jednat o úpravách tak, aby porážka byla pro zvířata co nejméně bolestivá. Výsledek chce do dvou měsíců. Jurečka také uvedl, že podle jeho informací není tento způsob porážek v rozporu s evropským právem.*

Komentáře ke článku 1

  • Jan Ruzicka

    Souhlasim a zadam o uplne zakazani koser a halal porazek, nebot zvire jako samostatna citici bytost musi dostat prednost pred nabozenskymi pravidly.

    Jan Ruzicka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *