Ministr zemědělství jednal o Budějovickém Budvaru

Aktuální situace zemských hřebčinců a řešení jejich budoucího financování, převod prostředků národního podniku Budějovický Budvar do státního rozpočtu a plány rozvoje tohoto podniku byly hlavními tématy, o kterých jednal v závěru minulého týdne ministr zemědělství Marian Jurečka při návštěvě Jihočeského kraje. Ministr se setkal také s hejtmanem Jiřím Zimolou, sešel se i se zástupci Občanského sdružení Pomoc Týn nad Vltavou a diskutoval se studenty Střední rybářské školy ve Vodňanech.

„Budějovický Budvar je v dobrém stavu a zůstal ziskový i přes nedávnou hospodářskou recesi. V tuto chvíli nevidím důvod, proč by mělo dojít ke změně jeho vlastnictví a Ministerstvo zemědělství ani vláda v tomto směru nepodnikají žádné kroky,“ řekl Jurečka. Českobudějovický Budvar počítá v nejbližších třech letech s investicemi do výrobní technologie a také do logistiky a prodeje. Vedle možnosti zvýšení objemu výroby se počítá s inovacemi výrobků. Na základě zákona o státním rozpočtu musí Ministerstvo zemědělství v roce 2014 zajistit z národního podniku Budvar příjem 800 milionů korun do státní kasy. Převod peněz je předpokládán ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

V Zemském hřebčinci Písek ministr Jurečka hovořil o tom, že pro stabilizaci služeb poskytovaných těmito podniky je nezbytné vyřešit jejich budoucí financování. Možnosti změn jsou v současné době projednávány s Evropskou komisí v rámci přípravy Programu rozvoje venkova na období 2014 až 2020.

„Dnes jsem měl možnost seznámit se s výsledky činnosti Občanského sdružení Pomoc Týn nad Vltavou, které se zabývá integrací osob s postižením do společnosti, a to například jejich zaměstnáváním v zemědělství. Práci tohoto sdružení považuji za velmi záslužnou. Vzhledem k osídlení obce, rekonstrukci původních objektů a vybudování infrastruktury je i významná pro rozvoj života na venkově,“ uvedl k setkání ministr Marian Jurečka. V letošním roce je z rozpočtu MZe pro činnost týnského sdružení uvolněno 2,5 milionu korun.

Ve Vodňanech ministr Jurečka besedoval se studenty rybářské školy o aktuálních otázkách vodního hospodářství a zemědělského školství*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *