Ministr zemědělství požádá vládu o zvýšení peněz na potírání ptačí chřipky

Ministr zemědělství Marian Jurečka na začátku dubna požádá vládu o zvýšení peněz na potírání ptačí chřipky, a to asi 70 milionů korun. Uvedla to mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Na náhrady měl pro letošní rok přitom resort připravených 31,3 milionu korun. Celostátní veterinární opatření byla odvolána na začátku března, poslední nové ohnisko se však objevilo ještě tento týden v malochovu u obce Otročín na Karlovarsku.

„Ministerstvo připravuje materiál, ve kterém s ohledem na to, že se nedá odhadnout, kdy se situace zklidní, bude zatím žádat vládu o schválení zvýšení rozpočtu o 70 milionů Kč. Pro stát jde o mandatorní, tedy povinný výdaj, chovatelé nemusí mít obavy, že nebude pokrytý. Podle předpokladů bude materiál předložen koncem března či začátkem dubna,“ řekla Ježková.

Nemoc zasahující ptáky se v českých chovech objevila na začátku letošního roku. Veterináři vyhlásili celkem 39 ohnisek, kolem kterých zpřísnili veterinární dozor. V současné době trvají pásma ještě u 12 ohnisek, u ostatních byla zrušena. Veterináři utratili zhruba 98 tisíc kusů ptáků a zlikvidovali 115 tisíc kusů vajec. Státní veterinární správa už ale zrušila celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedla v první třetině ledna. Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem jednotlivých ohnisek nemoci ale nadále mimořádná veterinární opatření platí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *