Ministr zemědělství uvítal kompromis.

Ministr zemědělství ČR Petr Zgarba uvítal kompromisní návrh Evropské komise, podle něhož by se až do roku 2008 nemělo měnit zařazení do kategorie méně příznivých oblastí pro hospodaření farmářů. Dosavadní kritéria byla totiž terčem kritiky Evropského parlamentu a Evropského účetního dvora. Nová definice by ale znamenala, že by ČR přišla ročně až o polovinu z 3,1 miliardy Kč na podporu farmaření ve znevýhodněných oblastech. Do nich u nás spadá až 55 procent zemědělské půdy. Zgarba to řekl po dnešním jednání s komisařkou Mariannou Fischerovou-Bölovou a lucemburským ministrem Fernandem Bodenem, jehož země nyní unii předsedá.

„Kompromis je pro Česko přijatelný, zatímco původní varianta by hrozila snížit podíl ‚ostatních‘ nepříznivých oblastí (kromě horských a zvláštních) až o 80 procent, což by bylo absolutně nepřijatelné,“ řekl Zgarba.
Česku rovněž vyhovuje zvýšení laťky pro podniky, které mohou požádat o podporu EU, a to na firmy s nejvýše 250 zaměstnanci a ročním obratem do 50 milionů eur (téměř 1,6 miliardy korun). „To už je pro český venkov, kde se většinou nehospodaří na rodinných farmách, přijatelná hranice,“ míní ministr. Původně byla hranice vymezena na malé firmy s nejvýše 50 zaměstnanci a ročním obratem do deseti milionů eur. Z nynějšího kola jednání s jednotlivými ministry 25 zemí má vyplynout závěrečný návrh pravidel pro hospodaření s fondy na rozvoj venkova. Ten má být schválen na příští zemědělské radě 21. června.
Peníze Evropské unie na rozvoj českého venkova by měly i v dalších letech, jak řekl, proudit podle stejných pravidel jako dosud. Letos by mohlo Česko z evropských fondů na rozvoj venkova získat až osm miliard korun a po roce 2007 by se tato suma mohla zdvojnásobit. Vše ale závisí na budoucí celkové dohodě o financování EU v letech 2007-2013. Šéfové států a vlád ke shodě ještě nedospěli a fondy na rozvoj venkova mohou postihnout škrty oproti původnímu návrhu Evropské komise. Zgarba partnery ujistil, že Praha bude mít dost peněz na spolufinancování a že ani nemusejí mít žádné obavy, že by čeští farmáři a podnikatelé nedokázali přislíbené zdroje EU využít co možná nejvíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *