Ministr zemědělství Zgarba stanovil priority pro následující období

Mezi hlavní priority následujícího období považuje ministr zemědělství Petr Zgarba maximální čerpání peněz z prostředků Evropské unie. Domácí farmáři by se podle něj měli naučit využívat všech evropských příspěvků i fondů a zároveň se přizpůsobit situaci na společném trhu EU. Jako další priority označil oživení chovu skotu a podporu českých potravin. Pozornost hodlá věnovat i plošnému přimíchávání metylesteru řepkového oleje a biolihu do pohonných hmot.

Ministr připomněl, že v letech 2007 až 2013 se otevře možnost čerpat dotace z nového evropského fondu pro rozvoj venkova v objemu až 126 miliard korun. Tento fond má v sobě zahrnout nynější operační program, určený k využívání strukturálních fondů, Horizontální plán rozboje venkova a další opatření.
V nejbližších týdnech začne podle Zgarby rozsáhlá marketingová a reklamní kampaň, zaměřená na propagaci kvalitních výrobků se značkou Klasa. Akci obstarává marketingový odbor intervenčního fondu ve spolupráci s vybranou agenturou.
Pokles stavů skotu se stává alarmující, a proto je podle Zgarby věnovat pozornost chovu skotu. Ani zvýšená dojivost již podle něj zřejmě nebude schopna nahradit úbytek dojnic, problém může být i s udržováním luk a pastvin. Ministerstvo proto posiluje chov, a to v rámci dorovnání přímých plateb zemědělcům je skot nejvíce podpořenou komoditou. Platba na dospělé zvíře se letos téměř ztrojnásobí zhruba na 2100 korun.
Podpora produkce bionafty, která se skládá z metylesteru řepkového oleje a motorové nafty, skončila ke datu vstupu ČR do EU. Stát se ji rozhodl obnovit letos, zatím do konce roku. Podle ministerstva je třeba v příštím roce buď v programu pokračovat, nebo spustit plošné přimíchávání do nafty. Vedle toho se připravuje produkce biolihu, který by se měl do benzinu plošně přimíchávat zřejmě od roku 2007.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *