Ministři zemědělství EU se setkají v Brně

Náplní středečního jednání ministra zemědělství Petra Gandaloviče, primátora města Brna Romana Onderky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška byl především program zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí Evropské unie, které se uskuteční letos v Brně od 31. května do 2. června. Očekává se, že do Brna přijede až pět set expertů na agrární politiku „Tématem neformální rady ministrů zemědělství bude podoba společné zemědělské politiky po roce 2013, především systém přímých plateb, kde jde o zrovnoprávnění členských států, odstranění neopodstatněných historických nerovností mezi sektory či regiony a posílení férové konkurence na trhu,“ řekl ministr Petr Gandalovič.

„Brno se na několik dní tohoto neformálního jednání stane centrem evropského zemědělství. Ambicí předsednictví a mým osobním přáním je dospět na neformální radě ke konkrétním závěrům a zviditelnit tak Brno i za horizont oněch jednacích dnů v podobě v podobě určitého dokumentu, něčeho jako je například Corkská deklarace, tedy jakousi Brněnskou deklarací, dodal Gandalovič.
„Samozřejmě jsme se při jednání s ministrem Gandalovičem dotkli i mých osobních priorit v oblasti zemědělství a rozvoje venkova na jižní Moravě, tedy budování protipovodňových opatření, podpory vinařství a srovnávání podmínek našich zemědělců s farmáři ze starých členských států Evropské unie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ocenil rovněž, že za místo neformálního setkání ministrů zemědělství zemí EU, které se uskuteční ve dnech 31. května až 2. června 2009, byla vybrána právě jižní Morava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *