Mladí včelaři z unie v Nasavrkách

V České republice proběhne první ročník Mezinárodního setkání včelařské mládeže. Na uskutečnění akce se letos v lednu dohodly včelařské svazy evropských států. Setkání se stane novou tradicí evropského včelařského hnutí. Agroweb o tom informoval předseda Českého svazu včelařů Luděk Sojka.

Dvoudenní Mezinárodní setkání včelařské mládeže 2010 se uskuteční ve Včelařském vzdělávacím centru v Nasavrkách na Chrudimsku. Začíná v pátek 11. června v 8.30 hodin. Zúčastní se jej delegace dětí, mládeže a vedoucích včelařských kroužků z Běloruska, Česka, Itálie, Lichtenštejnska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska. Účastníci využijí i prostor výukové včelnice Libáň kousek od Nasavrk, která jim poskytne zázemí pro plnění řady soutěžních úkolů. Mezinárodní setkání je totiž pořádáno po vzoru česko-slovenských a slovensko-českých klání jako velká mezinárodní soutěž o oboru včelařství. Účastníci musejí prokázat co nejlepší teoretické znalosti a praktické dovednosti. Česko budou reprezentovat vítězové celostátní soutěže Zlatá včela.
Mezinárodní setkání včelařské mládeže 2010 vyvrcholí v sobotu 12. června slavnostním vyhlášením výsledků v 15.00 hodin.
Podle Sojky pořádáním této akce ocenily evropské včelařské svazy úroveň Českého svazu včelařů v „práci s dětmi a mládeží, její progresivnost, důslednost, otevřenost ve vztahu k široké veřejnosti, ale i skutečnost, že sjezdy ČSV – nejvyšší orgány tohoto občanského sdružení svolávané v pětiletých periodách – dávají oblasti práce s dětmi a mládeží v celkové činnosti svazu maximální prioritu“.
Při rozhodování o pořadateli bylo přihlédnuto také ke skutečnosti, že ČSV ve spolupráci se Slovenským zväzom včelárov (SZV) pořádal po řadu roků Setkání včelařské mládeže Česka a Slovenska. Bylo to mezinárodní soutěžní klání, jež se střídavě konalo v ČR a SR a kterého se zúčastňovala vítězná družstva dětí a mládeže z obou států.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *