Muzeum lesnictví chystá modernizaci

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou chystá rozsáhlou obnovu památkového objektu i expozic. Podle ředitele Martina Slaby by mohla být hotová do šesti let. Zámek byl postaven v letech 1708 až 1713 v barokním slohu pro Adolfa Schwarzenberga. Muzeum je nejstarším v Česku, dosud se nedočkalo významnější modernizace. Spolu s dalšími třemi pobočkami ho spravuje Národní zemědělské muzeum Praha.

Návštěvníci si teď v zámku mohou prohlédnout třeba kolekci historických zbraní a loveckých trofejí, dozvědět se zajímavé informace o životě lesa, těžbě a dopravě dřeva. Na právě otevřené krátkodobé výstavě pak i zajímavosti o bobrech. Na konec května kurátoři chystají muzejní noc, v červnu se tu opět budou konat Národní myslivecké slavnosti, na které se sjíždí na 8000 lidí.
Letos by podle ředitele měla být dokončena obnova jižního křídla zámku, které loni na podzim získalo novou střechu. V někdejších stájích pro koně se zmodernizuje společenský sál. V uplynulých třech letech pak byla provedena rehabilitace původního odvodňovacího systému areálu, jenž je napojen na hlubockou rybniční soustavu. Voda kvůli opomíjené údržbě barokního systému každoročně zaplavovala zámecké sklepy, vlhkostí trpěly všechny budovy. „Je to předpoklad k tomu, abychom mohli v budoucnu opravit už odvlhčený zámek,“ řekl Slaba.
Větší projekty jsou ale podle něj otázkou pěti šesti let. „Plánujeme celkovou rekonstrukci zámku, chceme vytvořit nové expozice, otevřít sklepení, kde by měla být expozice živých ryb. Měly by se budovat nové depozitáře, ve zbrojnici by měly vzniknout nové expoziční prostory,“ naznačil.
Od letošní sezony se zámek po 40 letech znovu, i když víceméně symbolicky, propojil se sousedící zoologickou zahradou. Do obou zařízení teď mohou lidé za 90 korun, ušetří polovinu. Slaba míní, že díky vstupence se návštěvnost v muzeu zvýší o několik set procent, ze zhruba 25 na sto tisíc, a stane se tak díky zoo jedním z nejnavštěvovanějších v zemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *