Mzdy v lesnictví rostly rychleji

Průměrná měsíční mzda v lesním hospodářství loni v České republice vzrostla o 4,6 procenta na 19 856 korun, tedy mírně rychleji než byl průměr celé ekonomiky. Přesto zůstávají platy pracovníků v lesnickém oboru, zejména manuálně pracujících, podprůměrné.

Průměrný měsíční příjem manuálně pracujícího zaměstnance v lesnictví dosáhl loni 15 214 korun a meziročně vzrostl o 5,5 procenta. Pracovníci ve státních lesích pobírají dlouhodobě více peněz než zaměstnanci soukromých či obecních lesů, plyne ze statistiky. Mzda zaměstnanců státních podniků dosáhla 23 462 korun, v obecních lesích si lidé vydělali v průměru 19 179 korun, soukromí vlastníci platili svým zaměstnancům 1 .632 Kč. Hlavním vlastníkem lesů je u nás stát, jemuž patří zhruba 60 procent lesů.
V roce 2009 také dále pokračoval odliv lidí z oboru. V lesnictví loni pracovalo mírně přes 16 tisíc osob. Ještě v roce 2005 to bylo téměř 22 tisíc. Podle předsedy Asociace svobodných oborů Bohumíra Dufka v posledních letech zejména dřevorubecké práce v lesích provádějí především živnostníci na základě jednorázových smluv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *